Cilt Bakımı

Yazar: sanalzade Tarih: 7 Mayıs 2012

Cilt bakımı nasıl yapılır

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsak öncelikle cildimizi tanımalıyız. Bizim için önemli olan pahalı ürünler değil cildimize uygun olan ürünlerdir. Bunu yanında sağlığa zararlı olan ürünlerden de kaçınmalıyız. Cildimizi tanırsak bu sayede ona en uygun bakımı yapabiliriz.

Cilt rengine göre koyu, esmer, buğday, sarı, beyaz olarak 5’e ayrılır. Bunlar aynı zamanda cildin dokusunu da belirler. Bunlar; yağlı, kuru, normal (dengeli) ve karma cilttir. Her cilt tipi kendine özgü bakım ister.

cilt bakimi

Cilt Bakımı Önerileri

Kozmetik ürünleri kullanabileceğimiz gibi evde de kendimize maskeler, tonikler hazırlayabiliriz. Doğal bir ürün olan limon tam bir tonik görevi görmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; limonu tek başına cildimize uygulamamalıyız. Çünkü saf limon suyu bir mermeri bile sarartabilecek etkiye sahiptir. Bunun cildimize vereceği hasarı bir düşünün!

Dikkat edildiği ve yeteri kadar suyla seyreltildiği takdirde limon suyu ciltteki tüm yağ, kir, siyah nokta ve akneleri temizleyerek tamamen arındırır. Bunun yanında geceleri yatmadan önce yüz ve boyun bölgemizi saf su ile yıkamalıyız. Sonrasında pamuğa bir miktar gül suyu döküp yüzümüzü ve boynumuzu silmeliyiz.

Mevsim değişiklikleri de yüzümüzü ve cildimizi etkilemektedir. Kışın yüzümüzü soğuktan korumak için sık sık nemlendirmeliyiz. Yaz mevsiminde de güneş koruyucular kullanmalıyız. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler; UBV ve UVA ışınlarına karşı koruyucu olmalı, koruyucu faktör 15 ve üzeri olmalıdır.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar