Çiçeklerin Hızlı Büyümesi için Pratik Yöntemler

Yazar: sanalzade Tarih: 22 Haziran 2014

Evde yada ofiste yetiştirilen çiçekli bitkilerin hızlı büyümesi, canlanması ve çoğalması için ne yapmalı? pratik yöntemler Sanalzade’de sizlerle.

Evde çiçek bakımı az biraz zahmetli bir iştir lakin, verdiği enerji ve mutluluk hiç bir şeyle mukayese edilemez. Çiçek büyütmeye yeni başladım, düzenli suluyorum ama bir türlü büyüyüp serpilmediler, cansız ve soluk duruyorlar diyorsanız önerilerimize kulak verin.

İlk önce pratik iki yöntemden bahsedelim. İlki sarımsak yöntemi. Bin bir derde deva sarımsak çiçekler içinde faydalı. Şekerle sarmısağı dövüp toprağın içine yerleştirin. Kısa vakit sonra aradaki farka göreceksiniz. İkinci yöntemse, toprağına demlenmiş çay dökmek. Çay suyu ve çay otu çiçeklerin çabuk büyümesinde işe yarayan bir yöntem. Tabi aşırıya kaçmamak gerekiyor. Yanı sıra, bitkinize içinde yağ olmayan haşlanmış sebzelerin suyunu da verebilirsiniz.

Ve en önemlisi ki altını çizmek gerekiyor onlarla konuşun! Evet, onları sularken, bakarken, koklarken sevginizi eksik etmeyin. Unutmayın ki onlar da birer canlı. Varsa küçük sırlarınızı paylaşın, dertlerini anlatın. Size cevap vereceklerdir.

Çiçeklerin Hızlı Büyümesi için Pratik Yöntemler

Ev çiçeklerinizin hızlı büyümesi için gereken şartlar;

Çiçek yapraklarının esinti almalarını sağlayın.
Balkonda doğal şekilde rüzgar alanlar için problem yok lakin kapalı ortamlardasa rüzgarsız gelişimlerini sürdürmeleri zordur. Yapraklarını ve yaprak saplarını hafif eğip bükecek kadar örneğin pencereleri açıp cereyan yaptırmak gibi yahut bir zaman ayarlı (saat başı 5 10 dakika çalışıp duranlar) vantilatör yardımıyla hafif rüzgar almalarını sağlayabilirsiniz.

Yeterli derecede güneş ışığı ve su.
Çiçekler güneşsiz yapamazlar. Bulundukları bölgenin iyi güneş ışığı aldığından emin olun. Eğer yapabiliyorsanız sabahları güneş doğmadan önce perdelerinizi açın ki doğan güneşle birlikte canlansınlar.
Her bitkinin farklı su ihtiyacı vardır. Susuz kalmaları fotosentez yapmalarını etkilerken, aşırı sulanmaları da köklerin su emici hassas tüyleri zarar görmesine neden olur. Bu sebepten türüne göre bir araştırma yapıp sulama düzenini öğrenmek gerekiyor.

Saksı büyüklüğü, toprak ve bitki besinleri
Çiçekli bitkilerin saksılarını büyük tutmak ve doğru toprağı ayarlamak gelişimleri en önemli konulardan biri. Mümkünse daha geniş ve büyük saksıları tercih edin. Poşet içerisinde satılan hazır olarak satılan toprakların özelliğini bilmeden satın almayın. Bazı topraklar var ki, büyümenin aksine bitkileri bir süs eşyası gibi sabit konumda tutuyorlar. Kaliteliler ama cinslerini bilmek gerekiyor.

Kolay gelsin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar