Cevizin Faydaları

Yazar: sanalzade Tarih: 3 Temmuz 2013

Ceviz, cevizgiller familyasından olup dışı odunumsu bir kabukla kaplıdır. Ülkemizin neredeyse her bölgesinde yetişir. Meyvesinin insan beynine benzemesiyle ve beyne faydasıyla dikkat çeker.

Cevizin Faydaları

Ceviz hafızayı kuvvetlendirir, duyguların kontrol altına alınmasını sağlar. Anlamayı kolaylaştırır. Sınava girecek öğrencilerin sınava girmeden birkaç gün önce günde 3-4 ceviz yemeye başlamaları önerilir.

Yüksek oranda omega-3 içermesi sebebiyle kalp damarlarının daralıp tıkanmasını önler. Kalp ritimlerini düzenler. Kolesterolü düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kalp hastalıklarına faydasının yanı sıra ceviz tüketimi göğüs kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine yakalanma riskini azaltır.

Ceviz

Bal ile karıştırılıp yendiğinde basura iyi gelmesi cevizin faydaları arasındadır.

Cevizin meyvesinden elde edilen yağ, yüz lekelerine masaj yapılarak sürülürse lekeleri giderir. Ayrıca bronzlaşmak için de kullanılan ceviz yağı gözaltı kırışıklıklarının kaybolmasını sağlar. Cildi nemlendirir.
Bunun dışında cevizin yeşil ya da kahverengi kabuğu kaynatılır içilirse kanı temizler. Ceviz kabuğunun kaynatıldığı su saçın son durulama suyu olarak kullanılırsa saç dökülmesini ortadan kaldırır.

Saçları güçlendirir ve parlak görünmesini sağlar. Cevizin kaynatılan yeşil kabuğu macun haline getirilirse saç maskesi olarak kullanılabilir. Bu maske de saçlarınızı güçlendirecektir. Ceviz yaprağı suda kaynatılır gargara yapılırsa ağız kokusunu ortadan kaldırır.

Hem meyvesi hem kabuğu hem de yaprağı şifa olan cevizin tüketimi günde 50 gramı geçmemelidir. Cevizin faydalarının kullanım miktarının fazlalığıyla değil düzenli kullanımla sağlanacağı unutulmamalıdır.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar