Cep Telefonuna Format Atmak

Yazar: sanalzade Tarih: 5 Şubat 2012

Cep telefonunuz sürekli sistem hataları vermekte, sistem dışı kapanıp açılmalar oluyorsa, yüklemiş olduğunuz  uygulamalar normal bir şekilde çalışmıyor yada hiç çalışmıyorsa  sorunlar var ise,  cep telefonunuza Soft Format atarak telefonunuzu ilk aldığınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz.

Symbian telefonlarda ”Soft Format” ve ”Hard Format” olmak üzere 2 Çeşit Format Türü Vardır. Soft Format  fabrika ayarlarına dön gibi değildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldığında sadece profiller orjinal ayarlara dönmektedir.

Ancak format attığınızda telefonunuzun hafızasındaki herşey silinecektir.Telefon defteriniz, mesajlarınız, erişim notlarınız gibi.

Soft  Format yöntemi > Telefon açık şekilde (sim kart takılı)  *#7370# yazın. Ekranınıza  ”Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi,  kapanıp açılacaktır” uyarısı gelecektir. Evet eçeneğini seçtikten sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayabilirsiniz. Ortalama Format Süresi 2 dakikadır. Soft Format Tüm Symbian Telefonlar için geçerlidir.

İkinci bir yol ise Hard Format denilen telefonunuzu tümüyle sıfırlanmasıdır. Cihazınız açılmıyor ve  nokia yazısı gelip gidiyorsa yada  soft formatı denemenize rağmen cep telefonu resetlenmiyorsa Hard Format atarak cep telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Telefon kapalı iken (*) (3) (Yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz…
Eger Telefonunuzda hiç birşey silinmediyse hafıza kartınıza yüklediginiz program vb. kısımları formatlamanız yeterlidir..

Not: Hard Format Nokia’nın 6630,6600,6680,7610,3230,6260,6670,6620 cihazlarında gerçekleşiyor. Siemens Sx1′de İse ( * ),( # ) ve No tuşları ile format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

UYARI : Format işlemine başlamadan önce şarj seviyesinin %80 olması gerekmekte. Format atmadan önce hafıza kartına şifre koyduysanız mutlaka kaldırın aksi takdirde hafıza kartınız kullanılamaz hale gelebilir.

Bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemler sonucu meydana gelebilecek her türlü maddi ve manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı sanalzade.com sorumlu tutulamaz. Yukarıda yer alan bilgiler bir çok web sitesinde bulunan ve yardımcı kaynak maksadında bilgilendirmelerden ibarettir.

Etiketler
Yorumlar

4 Yorum Yapılmış!

Kerem Zor

Şub 05, 2012

bildiğim iyi oldu teşekkürler :)

Cevapla

aLi Mazılıgüney

Şub 13, 2012

“Telefon kapalı iken (*) (3) (Yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz…”

Yok abi ben bunu yaparken anam ağlıyor resmen. Bütün tuşlara aynı anda basıyorum olmuyor. Hani uzaktan biri görse beni telefonla o şekilde aramızda ciddi bir ilişki var zanneder kesin :D
Daha kolay yapaymışlar ya bunu 2-3 tuşa basınca olsaymış ya, ama nerdee.. İşkence çektirecekler ya bize :D

Cevapla

ugurr

Şub 23, 2012

cep telefonlarına format atmak bu kadar kolaymış he

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar