Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Yazar: sanalzade Tarih: 7 Mart 2014

Boyun tutulması çoğunlukla sabahları karşılaşılan rahatsızlık durumudur. Pratik bir kaç yöntemle tedavisi mümkündür.

Kişi sabah uyandığında kendini iyi hissetmez, vücudu kırgındır. Başını sağa sola çevirmeye çalıştığında boyun kısmında ağrılar hisseder.

Tutulmaya sebep olan etkiler: Yanlış pozisyonlarda uyuma veya oturma. Başı sürekli sabit tutma, gün içerisinde aşırı ağırlık kaldırma yada efor gerektiren zorlayıcı egzersizler yapmak, akşam üstü açık yatma, cereyanda kalmak, klimalı ortamlarda bulunma gibi neden olabildiği gibi, kişinin daha önce geçirmiş olduğu bir ameliyat, vücut da tam olarak ortaya çıkmamış veya çıkmak üzere olan bir hastalığın işareti olabilir.

Kişi uygulayacağı bir takım yöntemlerle kendisini tedavi edip sorunu ortadan kaldırabilir ancak, tüm önlemlere rağmen tutulmalar bir türlü geçmiyorsa mutlaka bir uzman hekime görünüp tedavisi için gerekli tetkikleri yaptırması gerekir.

Boyun tutulması nasıl geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Tutulan bölgeyi sıcak tutmak en bilindik yöntemdir çünkü sıcak kasları gevşetir. Ütüye bastırdığınız sıcak havluyu boynunuza sarabilir yahut sıcak su torbalarından faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde, kas gevşetici merhemler, yumuşatıcı kremlerle yapılan masajlarda boyun tutulmalarına iyi gelir.

Kasların yumuşaması biraz aman alabilir, sıcak tutma işlemlerini yapmaya devam ederken, boyun bölgenizi zorlayacak hareketlerden de kaçınmalısınız.

Geleneksel bir yöntem olan doğal zeytinyağları boyun tutulmaları için faydalıdır. Eğer krem sürme imkanınız yoksa zeytinyağını tutulan bölgeye masaj yapıp yedirildikten sonra bezle sarıp sıcak tutmaya devam edin. Ayrılarınız 1 2 gün içinde azalarak kaybolacaktır.

Boyun tutulması hangi hastalıkların habercisidir?

Mutlaka bir hastalığın habercisi olduğu anlamına gelmez ancak, tutulmaların sebebi boyun fıtığıda olabilir. Paralel olarak, diş problemleri, dişte apse yapma, bademcik, gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar