Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yazar: sanalzade Tarih: 22 Ocak 2014

Doğal tedavi yöntemleriyle boğaz ağrısı nasıl geçer? hangi bitkiler boğaz ağrısına iyi gelir? antibiyotik kullanmadan boğaz ağrısının verdiği rahatsızlık nasıl azaltılır? hep birlikte inceleyelim.

Evde yapacağınız doğal ilaçlarla antibiyotik kullanımına gereksinim duymadan boğaz ağrılarınızı azaltabilirsiniz. İlk önce bilinen pratik yöntemleri ardından bitkisel ilaçlar ve takviye ürünlerden boğaz pastilleri gibi konuları ele alıp neler yapabileceğimizi gözden geçirelim.

1.) Meyve suları, süt ürünleri ve şekeri günlük beslenmenizden kısa bir süreliğine çıkarın.

2.) Tuzlu su gargarası yapın. Bir bardak ılık suya yarım kaşık kadar tuz ekleyip karıştırın. Hem şişkinliğe hemde rahatsızlığı azaltmak için bu işlemi saat başı yada daha sık vakitlerde tekrarlayabilirsiniz. Ilık su gargarası çocuklar içinde faydalıdır.

Boğaz Ağrısı

3.) Ilık içecekler, çay, çorba ve benzeri boğaz rahatsızlıklarının azaltılmasında etkilidir. Çocuklarınız boğaz ağrısı sebebi ile içmekte zorlanıyorsa pipet kullanmayı deneyebilirsiniz. Yanı sıra limon suyuda faydalıdır.

Şimdi boğaz ağrısı için bitkisel yöntemlere tariflere geçelim.

Boğaz Ağrıları İçin Sarımsak Limonatası

İnce ince doğranmış 2 diş sarımsağı bir kavanoza koyun (küçük çevrek kiloluk kavonozlar işinizi görür) üzerine kaynar su ekleyip kapağını kapatın. Yarım saat kadar bekledikten sonra sarımsağı süzerek suyu ayırın. Elde ettiğiniz bu suya 1 adet limonu sıkıp bal ile tatlandırdıktan sonra sıcak yada ılık olarak içerebilirsiniz.

Klasik ama en güvenilir yöntem olan sarımsak limonatası boğazlarınıza iyi gelecek ve sizi rahatlatacaktır.

Bitkisel Spreyler

Virüse bağlı enfeksiyonlarda osha, ekinezya ve propolis içeren bitkisel spreyler işe yarayan yöntemler arasındadır. Aynı şekilde altın mühür bitkisi faydalıdır ancak tadı epey kötü olduğundan, esansını kullanmak daha uygun olabilir.

Yanı sıra, meyan kötü boğaz pastilleri çaylara katılan diğer yöntemler arasındadır. Yalnız altınıza çizerek belirtelim meyan kökü hariç, bahse konu ürünlerden hiçbiri hamileler için uygun değildir. Aktarlara gittiğinizde yan etkilerini sormadan bitkisel ürünler almayın.

Boğaz Pastilleri

Gaia Boğaz pastilleri (Gebeler ve küçük çocuklar için uygun değildir.)

Ricola boğaz pastilleri (limonlu ve ekinezyalı olan çeşitleri hamilelikte uygundur ancak kısa süreli kullanımı olması gerekir)

Zinc pastilleri (Beş yaş altı çocuklar için kullanılamaz. 5-10 yaş aralığındaki çocuklarda ise günde 5-10 mg, 10 yaş üstü çocuklarda günde 15-20 mg alınabilir.)

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar