Blogların Web Sitelerinden Farkı Nedir?

Yazar: sanalzade Tarih: 11 Aralık 2011

Bloglar ve web siteleri işlem olarak aslında birbirinden farklı yapıda değiller ancak bloglardaki asıl amaç içeriğin paylaşımı olduğu için gelişen teknoloji ile sundukları özellikler, klasik web sitelerden farklılıklar gösterir.

Bu özellikleri ve açıklamaları okumanızı tavsiye ederim eğer blog yazarlığı düşünür iseniz, sizin için avantaj olabilir.  Birçok blog aracı  sıfır teknik bilgi ile yayın imkânı sunar.  İnternet kullanımını konusunda normal bilgi sahibi her birey kolaylıkla blog açabilir.

Web sitesi kurmak ve yönetme işlemlerinde fazladan zaman harcamayacağınız için bundan dolayı bütün zamanınızı içerik oluşturmaya yöneltebilirsiniz.

Web siteleri durağandır.  Sitenin çoğu bölümü değişmez, aynı kalır. Oysaki bloglar dinamiktir ve haftada bir kaç kez yenilenir.

Web siteleri durağan başlıklar ile bölünür. Fakat bloglar tarihler ile bölünür. Bir gazete gibi en son haber en üste gelecek şekilde biçimlenir.

Bloglar güncellendiğinde RSS ile okuyuculara bildirim yapılır. Böylece daha önceden gelen okuyucu tekrar sitenize gelir ve bağlılık sağlanır.

Bloglar çeşitli ping servisleri sayesinde arama motorları tarafından çok sık taranır. Bloga eklediğiniz bir yazıyı dakikalar içinde arama motorlarında görebilirsiniz.

Web siteleri değiştiğinde eski içerik yayından kaldırılabilir. Hâlbuki blog mantığında hiç bir yazı silinmez, istenildiğinde arşivden ulaşılabilir.

Sonuç olarak web siteleri ile bloglar arasındaki farkı gazete ve köşe yazarı arasındaki farka benzetebiliriz. Gazete haber verir, bilgilendirir. Köşe yazarı ise yorumlar, olayların farklı yönlerini gösterir, uyandırır.

Ekstra olarak popüler portal sitelerde olduğu gibi bir blog sitesine ziyarette bulunmuş kişiler aşağıdaki özelliklerden faydalanabilirler ;

 • Yorum yapma: Sizin yazmış olduğunuz bir içeriğe,okuyucularınız (ziyaretçileriniz) görüşlerini belirtebilir.
 • Rss: Yazmış olduğunuz içeriği rss servisleri aracılığı kolaylıkla daha hızlı bir şekilde okuyabilme imkanı.
 • Paylaşım: Sosyal ağlarda güncel yazılarınızı paylaşabilirler.

Yukarı değindiğim konular aslında devede kulak misali kalir, bloglar ve yapıları hakkında özellikler esasen yazmak ile bitmez, ben kısaca farkı anlatmak istedim, bloglar hakkında diğer yazılarımda bir blog nasıl kurulur, yazılar nasıl eklenir, kategoriler nasıl eklenir, blog kurmak için gerekli araçlar hangileridir, ücretsiz blog kurabileceğiniz servisler hakkında bilgi vereceğim.

Etiketler
Yorumlar

8 Yorum Yapılmış!

can atasever

Ara 11, 2011

Güzel bir anlatım olmuş, blog kurmak isteyenlere faydası olacaktır :)

Cevapla

  Servet

  Ara 18, 2011

  bende bir blog açsam ne

  Cevapla

  Serdar

  Ara 18, 2011

  blog açması kolay ama ilgilenmesi zor bir iştir.

  Cevapla

Melih

Ara 17, 2011

Teşekkürler bi blog açarım artık :)

Cevapla

Ömer

Ara 21, 2011

Açıklayıcı bir yazı olmuş.. ama blog kurmak kolayda ya işletmesi yazarlıgı ?

Cevapla

osman

Ara 21, 2011

hmmm açalım bi blog baba ? yazalım bizde

Cevapla

Oktyayyy

Ara 21, 2011

blog bişim işimiz! :) yanı açıcaz..

Cevapla

cemil

Oca 01, 2012

teşekkürler

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar