Bıktım bu Bug ‘lardan diyorsanız ?

Yazar: sanalzade Tarih: 10 Aralık 2011

Her program yazılma aşamasında test ediliyor ve bu bug’lar aranıyor. Bug bilgisayar yazılımlarında yapılan yer alankodlama hatalarının oluşturduğu sorunlara denir. Yani Bug’lar hatalardır.

Örneğin bazı oyunlarda olan bir bug’dan yani hatalardan bahsedebiliriz fakat bu bug’ın hile amaçlı kullanılmasına exploiting yani kötüye kullanma denir. Daha genel anlamda ise cheat yani hile yapmakta denilebilir.

Bug’dan nasıl kurtulabilirsiniz: (bug bag şeklinde okunur)

Bug’lardan kurtulmanın yolu oyunu güncellemekten geçer.  Güncellenen oyun ana executable dosyasını değiştirdiği için eski EXE içindebulunan sorunlu kod yenisi ile değiştirilir. Tabi ki çoğunluk korsan kullandığı için oyunları güncellemek yerine isyan ederler veya onlarda oyunlardaki bugları aramaya başlarlar

Kimi oyuncularda buglarla hilelerle oyunda liderliğini sürdürürler ve her gün forumlarda çeşitli hile yöntemleri ararlar.

Malum oyunlarda sürekli kaybedenler ise bu bugların farkındadırlar bir hile olduğunu bişeylerin ters gittiğini farkederlere EA’a ya da counter strike gibi diğer geliştiriclere küfüretmeyi daha çok tercih eder. Ya da suçu işletim sistemine atarlar.

Halbuki orjinal oyuna sahip kişiler hatayla ilgili EAforumları ve oyunun ilgili birimi, forumu gibi yerlerde konu açarak  patch çıkartılmasını sağlayabilirler. Korsan kullananlarda bunu yapabilir ama işte bu kullanıcının haklarından haberdar olması ve orjinal oyun almanın insana verdiği destek alma bilinci ile ilgili bir şey.

Onun için oyunlardaki hataları orda burda tartışmanın tamamen BOŞ bir uğraş olduğunu söyleyebilirim. Gidersiniz geliştirici forumuna yazarsınız, oyunu kodlayanlar inceler ve yamayı hazırlarlar.

Orjinal oyun satın alanların bu yasal hakkıdır!

Bir başka örnek de işletim sistemleri konusunda verilebilir. 5 milyon satır koddan oluşan Windows XP içerisnde bug olması çok doğal bir durumdur. Bu bug’lar da aynen oyunlardaki gibi Microsoft’un yayınladığı yamalarla düzeltilir. Yamalar MS’ten önce Hacker’lar tarafından tespit edilirlerse tabii ki kötüye kullanılırlar. Buna da exploit yani açık denilebilir.

Etiketler
Yorumlar

2 Yorum Yapılmış!

ahmet

Ara 11, 2011

faydalı bi yazı teşekkürler

Cevapla

Hasip

Ara 18, 2011

Güzel bi anlatım olmuş teşekkürler.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar