Beyninizi ne kadar tanıyorsunuz?

Yazar: sanalzade Tarih: 6 Ekim 2011

Hayatım boyunca kişisel gelişim adına birçok kitap okudum, kendimi geliştirmek için farklı farklı kaynaklara göz attım ve bazılarını faydasız bularak yarıda bıraktım.

Her okuduğum kişisel gelişim kitabında genel olarak içimde özel bir güç olduğu, istersem bu gücü en yüksek noktaya kararlılıkla çıkartabileceğimi söylüyordu ama tabi kitap bittiğinde yakaladığım zafer sarhoşluğu ve hızlı alınan birçok karar…

Zaman içinde köreliyor ve sonrasında yavaş yavaş eskiye dönerek, kanıksanmış alışkanlıklarımla kendimi tekrar karşı karşıya buluyordum.

İşte bu yüzden uzun bir süredir kişisel gelişim kitabı okumuyorum. Hedeflerim üzerinde enerjimi arttırmak için yeni kaynaklara tam göz atıyordum ki… “Beyin Kuralları” kitabı ile karşılaştım. Yeni bitirdiğim bu kitap; beni beklentilerim sonrası bir miktar çabayla beraber yaşantımı, yavaş yavaş hem değiştiriyor, hem de zenginleştiriyor.

Sizlere John Medina ‘nın yazdığı bu harika kitabı tanıtmak ve kitaptan notlarımı paylaşmak isterim.

Kitabın içinde beyinin biyolojik olarak çalışma evrelerinden tutun (ki herkesin anlayacağı dilde yazılmış), egzersizlerin önemi, hayatta kalmada beyinin kontrol gücü ve öğrenme süreci, hafıza süreçleri, stres, uyku ve spor’un beyin gelişimine etkileri, beyin yaşam kalitesini nasıl değiştirebileceği çok eğlenceli bir üslupta ve merak uyandıran bir sürükleyicilikte yazılmış.

Ben özellikle egzersiz ve uyku bölümlerini çok beğendim, artık uykumaya daha çok önem veriyor vedüzenli spor yapmaya çalışıyorum.

Şu anda yaşam kalitemde iyi bir artış hissediyorum. Kanıksanmış bir gerçeklik içinde olaylara farklı açılardan bakmak ve performansınızı arttırarak beyininizi geliştirmek isterseniz bu kitap güzel bir rehber niteliğinde.

John Medina, KUZEY YAYINLARI
ISBN:9944315319
Çeviren: F. Gökhan Tuna
Yayın Yılı: 2010
Kitap Kağıdı: Karton Kapak
266 sayfa, 13,5×21 cm
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=470525

İşte bu harika kitaptan notlarım…

Egzersiz beyin gücünü arttırır.

Spor yaptığınızda beyine ulaşan kan dolaşımı artar. Kanın taşıdığı glikoz miktarı işlevsel gücü arttırır.

Sık tekrarlarla beyininizin gücünü arttırabilirsiniz.

İnsan beyini de evrim geçirmiştir.

Her beyin farklı iletim ağlarına sahiptir.

Benzersiz beyinlere sahibiz. Sadece kadın erkek olarak farklı değil, bireyler olarak da beyinlerimiz farklı noktalardan farklı sinyallerle çalışıyor.

Sıkıcı şeylere dikkatimizi vermeyiz.

Şekilleri görme ve bir olaydan anlam çıkartmada detayları kaydetmekten daha iyiyiz.

Hatırlamak için tekrar edin.

Tekrar etmeyi hatırlayın.

Tekrarlar beyne bilgiyi kodlama yaparak kazır ve depolama, anımsama ve kullanılmadığında unutma evresine sürükler.

Uzun süreli hatırayı daha güvenilir bir hale getirmenin yolu yeni bilgiyi kademeli olarak hafızaya almak ve bu bilgiyi belirli aralıklarla tekrar etmektir.

İyi uyuyun, iyi düşünün.

Öğle yemeğinden sonra şekerleme, gece uykusu ve düzenli uyku periyotları beyinin işlediği bilgiyi arşive düzgünce kaldırmasını ve yeri geldiğinde bulması işin şarttır.

Düzenli uyku, güçlü bir hafızayı getirir.

Stres altındaki beyinler diğer beyinlerle aynı şekilde öğrenmez.

Sürekli stres beyinin gelişimini olumsuz etkiler, vücudun doğal savunma mekanizmasını bozar ve yetki-kontrol çakışmasına sebep olur. Stresten uzaklaşırsanız beyininiz daha iyi çalışır.

Daha fazla sayıda duyunuzu uyarın.

Öğrenme ve bilgiyi işleme aşamasında, renk, ışık, koku, dokunma vb. duyu organlarının iletileri beyinin gücünü arttırmaktadır. Koku, hatıraları geri getirmeye yönelik alışılmadık bir güce sahiptir.

Görme diğer bütün duyulardan baskındır.

Yazılı ya da sözlü kelimeler ile değil, resimler ile en iyi şekilde öğreniriz ve hatırlarız.

Erkek ve kadın beyinleri farklıdır.

Erkeklerde bir, kadınlarda (bir tanesi yedek işlevi görse de) iki tane bulunan X kromozomu beyin oluşumuyla ilgili genlerin fevkalade büyük bir yüzdesini taşıyan bilişsel bir “sıcak nokta”dır. X kromozomu farkı kadınlara 1400 civarında ekstra gen kazandırır ve kesinleşmemekle beraber kapasite farkını doğurur.

Bizler güçlü ve doğal kaşifleriz.

Bebekler (sadece çevrelerine verdikleri pasif tepkilerle değil aynı zamanda gözlem, hipotez, deneme
ve sonuca dayanan aktif test etme yöntemleri ile) nasıl öğrendiğimizi gösteren birer modeldir.

* * *

Evet kitap hakkında kısa notlarım bu kadar. Daha fazlasını kitabı alarak öğrenebilirsiniz…

NOT : Bu yazı, çalışmalarını yakından takip ettiğim Oğuzhan BAŞAR ‘a aittir. Oğuzhan abime kaynak belirterek yazılarını kullanabilirmiyim  demiştim oda beni kırmadı ve paylaşabilirsin dedi, bende bu güzel yazıyı sizlere aktarmak istedim.. Kendisine çalışmalarında ve güzel ve detaylı blog yazıları için başarılar diliyorum.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar