Beyaz Düşman Şeker!

Yazar: sanalzade Tarih: 13 Kasım 2012

3 beyazdan uzak durun derken doğru demiş atalarımız. Tuz, şeker, un. Özellikle kadın ve çocukların vazgeçilmezi olan tatlılar, çikolatalar, kurabiyeler ve şekerlemeler. Maalesef hepsinin içerisinde sağlığımızı tehdit edecek boyutta şeker oranı içermekte.

Peki şeker neden bu kadar tehlikeli?

Öncelikle kanser hücrelerinin şekeri çok sevdiğini belirtelim çünkü uzun kullanımlarda şeker insanın bağışıklık sistemini zayıflatıyor; diğer bir deyişle vücut kendini soğuk, sıcak ve mikroplara karşı koruyamıyor.

Fazla şeker tüketilmesi sonrasında kan şekeri hızla artıyor ve pankreas aşırı insülin salgılıyor. Bu da hızlı bir şekilde acıkmamıza sebep oluyor. Bu süreç de obezite ve diyabet riskini arttırıyor. Uzun vadede şeker tüketimi sonucunda metabolizmanın bozulması, obezite ve diyabetin ortaya çıkması sebepleri ile kanser riski artıyor.

Şeker Neden Tehlikeli

Şeker Neden Tehlikeli?

Sadece bunlar da değil. Yapılan araştırmalar sonrasında şekerin insan sağlığını olumsuz etkileyen 50’den fazla zararı bulunduğu saptanmış. Diş çürükleri ve diyabet riski halk arasında bilinen zararlar fakat erken yaşlanma, böbrek ve safra taşı oluşumu, karaciğer hücre bölünmesi, hormonel dengesizlik, kolestrol artması, mineral dengenin bozulması, krom ve bakır eksikliği, Crohn’s hastalığı ve ülseratif kolit riskinin artması gibi daha onlarca zararı da bulunmakta.

Uzmanlar özellikle saf şekerden uzak durmamızı öneriyor çünkü vücudumuz normalde karbonhidrat, yağ ve proteinleri kullanıyor. Şeker ise hücreler içinde oluşan ve hücre hormonu olarak adlandırılan eikozanoidler’den kötü eikozanoidler’ın aşırı artışına neden olur ve böylece iyi eikozanoidlerle kötüler arasındaki fizyolojik denge bozulur. Yapısı bozulan hücre ise bu durumda işleyiş yapamaz hale geliyor ve uzun sözün kısası; şeker sadece insan vücuduna zarar vermekle kalıyor. Dolayısı ile pasta, baklava, çikolata gibi tüm şeker içeren maddelerden mümkün olduğunca uzak durmamız gerekiyor.

Peki şeker ihtiyacını nasıl karşılayacağız?

Doğal Şeker Kaynakları

Doğal Şeker Kaynakları

Doğa ananın bizlere verdiği en güzel nimetlerden biri olan meyveler doğal şeker kaynağı olarak biliniyor. Uzmanlar şeker dengesini sağlayabilmek ve sağlıklı bir hayat sürebilmek adına öğün aralarında meyve tüketmemizi söylüyorlar. Çoğu ürünün artık hormonlu olduğu bu dönemde bakanlıktan onaylı doğal meyveler satan pazarlardan alışveriş yapabilirsiniz.

İşlenmemiş bal da doğal şeker kaynağı olarak bilinmekte. Kullandığınız balların marketlerde satılan katkılı bal olmamasına özen gösterin. Herşeyin yavaş yavaş doğallığa döndüğü bu dönemde işlenmemiş bal bulmanız artık o kadar zor değil. İnternet üzerinde yapacağınız araştırma sonrasında köy ballarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı yardımı pekmezler de sağlıyor.

Pekmezin ayrıca kan değerini arttırdığını unutmayın.

Hepinize sağlık dolu günler dileriz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar