Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir?

Yazar: sanalzade Tarih: 15 Mart 2014

Bermuda şeytan üçgeninin sırrı hakkında bugüne kadar çok şey konuşuldu çizildi, araştırma ve belgeseller yapıldı. Henüz net bir açıklama getirilebilmiş değil ancak ortaya atılan on farklı teori var.

Kamuoyunda bermuda şeytan üçgeni olarak bilinen (Atlantik Okyanusu) bölge, pek çok uçağın düştüğü ve gemilerin bir anda kaybolduğu öne sürülen kazalarla gündeme gelerek zihinlerde yer edindi. Sebebi açıklanamayan gemi, tekne ve uçak kayıpları hakkında ortaya o kadar çok iddia atıldı ki bölge adeta efsaneleşti.

20. yüzyıldan bu yana spekülasyonları hala devam eden bölgenin sırrı hakkında ortaya atılan bilimsel ve bilim dışı akıl almaz iddialar aşağıdaki gibidir.

1. Rotadan Sapma Efsaneleri

Denizci hikayelerinde, gemi ve uçakların ufukta bir anda beliren hareketli ışık huzmeleri, gökyüzündeki alevler ve garip pusula göstergeleri gibi sebeplerle rotalarından şaştıkları ve kayboldukları gibi söylemler var. Hatta Christopher Colombus’un kendi kayıtlarında bile bunlar yer alıyor.

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

İşte Bermuda Üçgeni gizemi de tam burada başlıyor. Sır dolu hikayeler her zaman ilgi çekicidir. Asıl ilginç olan ise gerek insanlar gerekse alanında uzman kişilerce bu sırların hala netleştirilememiş olması.

2. Pilotaj Hatası

Teknoloji her ne kadar ilerlemiş olsada uçak, tekne ve büyük gemilerin kontrolü insanların elinde. Dolayısıyla kazaların büyük bir bölümü pilotaj hataları sebebiyle olmaktadır. Bermuda üçgeni bölgesi yoğun bir bölge olduğundan rota ve sensörlerle alakalı yapılan yanlış hesaplamalar kayıplara sebep olmuş olabilir.

3. Hava durumu ve Azgın Dalgalar

Bermuda üçgeni bölgesi ön görülemeyen fırtına ve sağanak yağışların bol olduğu alan. Dolayısıyla kayıpların hava koşulları en kuvvetle muhtemel seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Zira, tek bir dalganın bile okyanusun açıklarında 80 metreden daha yükseğe ulaştıgını bilinen bir gerçek.

4.Körfez Akıntısı Sebebi

Körfez akıntısı 40-50 mil genişliğinde bir alana hakimdir. Bu akıntıya kapılan gemi yada uçağın kontrolü kolayca elden gider. Meksika körfezinden başlar, Florida boyunca Kuzey Atlantiğe dökülür. Dolayısıyla bu çukura giren gemi ve teknelerin kaybolmaları oldukça yüksek bir ihtimal. Aynı şekilde çok geniş bir alan olduğundan bulunmalarıda zorlaşır.

5. Jeomanyetik Alan İddiası

Ortaya atılan iddialar arasında bölgenin jeomanyetik bir alana sahip olduğu, kayıplarında bu sebeple pusula ve navigasyon problemlerine yol açtığı yer alıyor.

6. Metan Gazı

Laboratuvar çalışmaları sonucunda metan gazının suyun yoğunluğunu artırarak gemilerin batmasına yol açabileceği kanıtlanmış durumda. Bu da üçgendeki sırrın bu olduğu yönünde söylemleri arttırıyor. Okyanus dibinden kopan metan hidrit baloncukları yüzeye yaklaşıyor ve eriyor. Serbest kalan metan gazıda büyük bir hızla deniz yüzeyine çıkıyor. Bu da gemilerin yoğunluğu aniden azalan suda bir anda batmasına yol açabiliyor.

Bir takım çamur volkanları ve patlamalarda gemileri batırdığı iddia edilen diğer varsayımlardan.

7. Saldırı ve Korsanlık

Pek çok kişi kayıp gemilerin savaşlar ve korsanlık amaçlı saldırılar sonucunda yok edildiğini düşünüyor ve varsayımlar arasına katıyor. Zira, günümüzde korsanlık denizlerde hala yaşanan bir problem.

8. ve 9. Varsayım Uzaylılar ve Zaman Yolculuğu

İnanılması en güç iddialardan biride uzaylıların insan kaçırmak için gemilere musallat olması. Uzaylılar bu gölgeye geliyor ve insanları kaçırıyor ve geride kalan izleri yok ediyorlar. Aynı şekilde gemi ve uçaklar bu bölgeden geçerken mavi delikte zaman yolculuğu yapıyorlar.

10. Kayıp Şehir Atlantis

Son iddia, iki varsayımdan oluşuyor. 1.ci kayıp şehir Atlantis isimli bir gölgenin var olduğu. Bermuda Üçgeni ile bu iddia şehir sözde aynı konumda. Efsaneye göre atlantis şehri kristallerle güçlü bir şehir ve enerji dalgaları yayıyor. Buda uçak ve gemilerin rotalarını şaşırtıp kaybolmalarına neden oluyor.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar