Bel Ağrısı için Egzersiz Hareketleri

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Ocak 2014

Evde yapacağınız basit ama etkili egzersiz hareketleriyle bel ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz. Bel ağrısına iyi gelen egzersiz hareketleri nelerdir işte detaylar…

Hem genel sağlık hemde bel sağlığı açısından sporun ve egzersizlerin önemi büyüktür. Alt bölümde bele fazla yük bindirmeyen çeşitli egzersiz hareketleri yer alıyor. Daha önceden bel rahatsızlığı yaşamış veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları oldukça faydalıdır.

1) Köprü Kurma Hareketi

Dizler bükülür ve ayak tabanlar yere düz basacak şekilde sırt üstü yatılır. Ardından kalça çevresi kasları kasılarak kalça yukarı doğru kaldırılır. Bu hareket yapılırken, sırtın üst kısmı yere yapışık ve düz olmalı. 5 saniye kadar bu pozisyonda kalındıktan sonra vücut gevşemeye bırakılır ve ardından istenildiği kadar tekrar yapılır.

Bel Ağrısı Egzersiz Hareketleri

2) Dizleri Karına Çekme Hareketi

İlk harekette olduğu gibi yere yatılır, önce dizin biri daha sonra diğeri resimde görüleceği üzere karına doğru kaldırılır. 5 saniye kadar kalındıktan sonra yavaşça dizin biri ardından diğeri yere koyulur. Dinlendikten sonra hareket tekrarlanır.

3) Yarım Mekik Çekme Hareketi

Dizler bükük ve havada olacak şekilde sırt üstü yatılır. Ardından, başla birlikte omuzlar yerden kaldırılır ve dizlere uzanmaya çalışılır. Bu egzersiz hareketini yapılırken, normal nefes alıp verme sürdürülür. Hareket sonrası dinlenip gevşendikten sonra hareket tekrarlanır.

4) Asker Duruşur Hareketi

Resimde göreceğiniz üzere, dimdik ayakta durulur ve gögüs dışarı doğru çıkarılır. Omuzlar geri çekilir ve 5 saniye kadar durulur. Hareket sonrası dinlendikten sonra aynı hareket tekrar edilir.

5) Kalçadan Tekme Atma Hareketi

Eller ve dizler üzerinde durulur. Sırt düz tutularak bir bacaklardan biri geriye doğru kaldırılır. 5 saniye kadar sonra aynı şekilde bacaklar yer değiştirir ve diğer bacak geriye doğru atılır.

6- Kızgın Kedi duruşu

Aynı şekilde eller ve dizler üzerinde durulup pozisyon alınır. Bel yukarı doğru kemerleştirilir ve 5 saniye kadar kalınır. Ardından gevşenir ve hareket tekrarlanır.

Not:

Hareketler sert zeminlerde yapılmalıdır. Yumuşak alanlar yada bezeri yataklar üzerinde egzersiz hareketleri yapılmamalıdır. Vücut kesinlikle zorlanmamalı eğer zorlanma hissediliyor ise sonlandırılırmalıdır. Ve en önemlisi, ağrılı dönemlerde bu hareketlerden uzak durmalı mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar