Banyo Dekorasyonunda Renk Kombinasyonları

Yazar: sanalzade Tarih: 26 Ekim 2012

Banyo dekorasyonunda renk kombinasyonlarının, renk uyumlarının insan psikolojisi üzerindeki etkisi yapılan bir takım araştırmalar sonucu pozitif yada negatifler etkilere yol açtığı bilinmektedir. Bu yazımızda banyo alanında kullanabileceğiniz renkler ve örnek dekorasyonlar konusunda ilham alınabilecek önerilerde bulunacağız.

Banyo Dekorasyonu Renk Uyumları

Yoğun şehir hayatı, iş stresi, yaşanan bir takım olumsuzluklar, trafik stresi gibi olumsuz etkenler zihni yıpratmakta, vücudu bitkin, yorgun ve halsiz duruma sokmaktadır. Bu bakımdan, eve gelindiğinde rahatlama için banyoya girip duş almak gibisi yoktur.

Konu başında da dile getirdiğimiz gibi banyo dekorasyonunda, zihne hitap eden dinlendirici, sakinleştirici özelliği olan renkleri kullanmakta fayda vardır. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi bilimsel olarak bilinmektedir.

Kısaca bahsetmek gerekirse; örneğin turkuaz rengi, yeşile çalan açık mavi rengi ele alalım. Osmanlı döneminde bu renk panik atak hastaları üzerinde tedavi amaçlı kullanılmıştır. Yine aynı şekilde önemli psikiyatri hastanelerinde hastaları rahatlatmak üzere duvarlar bu renge boyanmıştır ve günümüzde halen tedavi amaçlı kullanılan renkler vardır.

Bu bakımdan, ev dekorasyonunda renk kombinasyonlarının önemi büyüktür. Bu durum her ne kadar göreceli bir kavram olsa da maddi durumlar gibi, en azından duvar boyalarında, yer karolarında yahut banyo aksesuarlarında dikkat edilmesi iyi olacaktır. Tek rahat ettiğimiz yer evlerimiz değil mi? Özen göstermekte fayda var….

Yukarıda yer alan örnek banyo dekorasyonu ve renk uyumlarına göz atarak ilham alabilir, benzer esinlenmeler ile sizlerde banyolarınızı dekore edebilirsiniz.

Banyo Dekorasyonunda Favori Renkler

Banyolar beyaz renk en çok tercih edilen renkler arasında başı çekiyor. Örneğin siyah ve beyaz ile sofistike ve şık bir kombinasyonda, siyah ve beyaz yer karolarını satranç tahtası gibi döşeterek hoş alan oluşturabilirsiniz.

Her ne kadar siyah ve beyaz renkler sık kullanılanlar arasında olsa da, konuda da belirttiğimiz gibi farklı renklerle de ferah ve ruhu okşayan alanlar oluşturmak mümkün.

Yeşil ve mavi renklerin yatıştırıcı, sakinleştirici, doğal bir etkisi vardır. Turuncu, kırmızı ve sarı renk tonlarının ise canlı ve baştan çıkarıcı etkileri vardır.

Beyaz rengi pastel tonlarda renkler ile kombin yapabilirsiniz, hem sakinleştirici bir etki verir hemde zihni yatıştırır.

Pembe ve beyaz tonları, pembe bilindiği üzere kızlara daha uygun bir renktir. Banyo duş perdelerinde, duvarlarda pembe ve tonlarını istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Hem bir doğallık hemde şık ve kadınsı bir görünüm kazandıracaktır.

Kahverengi ve bej tonları, modern bir banyo için tavsiye edilen en ideal renkler arasındadır. Özellikle ahşap aksesuar kullananlar için birebir banyo dekorasyonu rengidir. Zemin ve duvarlar da bej kullanarak çok hoş bir ortam oluşturulabilir.

Alternatif olarak, gri ve mavi, altın ile beyaz renkler, siyah yeşil ve mavi kullanılabilir.

Unutulmaması gereken en önemli husu ise, açık ve parlak tonlar banyoları daha geniş, koyu renkler ise daha küçük gösterir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile…

Herşey gönlünüzce olsun.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar