Balkon ve Bahçeler için Yaz Çiçekleri Önerileri

Yazar: sanalzade Tarih: 9 Haziran 2014

Yaz aylarında balkona yada bahçeye hangi çiçekler ekilir? İşte yaz mevsiminin en güzel çiçekleri.

Yazın bahçeyle meşgul olmak ekip biçmek en güzel uğraşlardan biridir. Kışın o kasvetli ağır havasını üzerinizden atar mis gibi kokan çiçeklerin arasında huzur bulursunuz. Görsel anlamda da büyük bir şölendir. Cıvıl cıvıl kuş sesleriyle birlikte zenginlik katar gönüllere. Bahçeniz yoksa da üzülmeyin balkona eker dikersiniz. Birkaç saksı, biraz toprak, tohum ve su. Evinizin çevresi değişiverir birden inanılmaz anlar yaşatır size.

Yaz Çiçekleri Nelerdir?

İşte yaz boyunca yetiştirebileceğiniz hoş kokulu ve renkli çiçekler açan bitkilerin listesi.

ipek çiçeği

İpek çiçeği; Diğer bilinen adıyla kedi tırnağı. Günü birlik ömrü olan bir tür. Güneş görünce açar, batınca ölür. Sabah bir bakmışsınız yeniden başka bir çiçek açmış. Suyu sever, ekim ortalarına kadar yetişir.

Begonya

Begonya; Yaz boyunca çiçekli kalabilen güzide türlerden biri. Güneşli ve yarı gölgeli alanları çok severler. Yapraklarına ve çiçeklerine dikkat edip sulama yaptığınız sürece size bağlı kalırlar. Bazı türleri yumruyla, bazır türleride tohumla yetiştirilir. Bu tür aynı zamanda bordür bitkisi olarakta kullanılabilir. Peyzaj yapıyor yada yaptırıyorsanız ağaç ve çalı gruplarının önlerinde tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

bodrum papatyası

Bodrum papatyası; Pembe, mor, eflatun, turuncu ve sarı, beyaz en tatlı renkte çiçekleriyle görsel bir şölen sunar gönüllere. Geçirgen ve süzek bahçe topraklar için çok idealdir. Güneşe dayanıklıdır. Rüzgardan koruyup gün aşırı suladığınız takdirde zenginliğini sizden eksik etmez.

cennet kuşu çalısı

Cennet kuşu çalısı; Dekoratif özelliğini olan şık bir ağaç türüdür. Güneşsiz yapamaz, soğuğa karşı çok hassas yapıdadır. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında piramidal yapıdaki çiçekleriyle dikkatleri üzerine çeker. Humuslu, hafif geçirgen bahçe topraklarını sever. Bu türü bahçenizin güneye bakan bol güneş alan yerlere dikmelisiniz.

yıldız çiçeği

Yıldız çiçeği; Diğer türlerde olduğu gibi yıldız çiçekleride güneşi seven dayanıklı bir türdür. Bahçe toprakları için en ideal olan çiçeklerdendir. Çeşit ve renk seçenekleri bakımından zengin ve dikkat çekicidir. Sulamayı saksıdaki toprağın durumuna göre yapmanız gerekiyor. Susuz kalmamasına özen gösterilmeli.

ateş çiçeği

Ateş çiçeği; Sıcağa dayanıklı, kırmızı renkteki çiçekleriyle göz kamaştıran bir güzelliği vardır. Asit karakterli ve kireç oranı yüksek olmayan hemen hemen tüm bahçe topraklarında gelişimini sürdürebilen bir türdür. Bol bol suladığınız takdirde sizi mutlu eder.

Gaura çalısı

Gaura çalısı; Pembe çiçekleri ay boyunca üzerinde kalan popüler türlerden biridir. Her tip bahçe toprağına uyum sağlar. Fazla ilgi uğraş istemez. Susuzluğa dayanıklıdır. Güneşli ve yarı gölge alanlar için rahatlıkla tercih edilebilir.

Ağaç minesi

Ağaç minesi; Yaz boyunca çiçekli kalır. Yuvarlak demetler halinde açar. İlkten sarı ya da pembe renkteyken sonrasında kırmızı ya da turuncuya renge bürünür. Susuzluğa dayanıklıdır. Bodur ve çalı formlu türleri vardır.

Ezan çiçeği

Ezan çiçeği; Lale büyüklüğünde, güneşi seven, mayısta pembe, beyaz, sarı renkte açmaya başlar. Her türlü bahçe toprağında yetiştirilebilen zayıf görünümlü ama aslında çok dayanıklı harika bir türdür. Ezan çiçeğinin sizi hayrete düşücek bir özelliği daha var. Akşam ezanı okunduktan sonra açmaya başlar. İnanmayabilirsiniz ama gördüğünüzde ağzınız bir karış açık kalır. Hasretler içersinde titreyerek açıldığını görürsünüz.

kadife çiçeği

Kadife çiçeği; İsminden de anlaşılacağı üzere kadifemsi görünümü vardır. Kırmızı ve turuncu renkteki çiçekleriyle yazın popüler çiçeklerinden biridir. Hoş kokusuyla insanı mest eder. Tek yıllık otsu türde bitki türündendir. Yıl boyunca çiçekli kalır. Zengin topraklarda büyür. Güneşli ve yarı gölgeli yerleri sever.

ortanca

Ortanca: Yaz boyunca çiçekli kalan ortanca daha çok yarı gölgeli serin yerleri sever. Bolca suladığınız takdirde rengarenk çiçeklerini sizden eksik etmeyen bir türdür. Çivit ve nitrik asit kullanırsanız ortancalarınızı mavi yada mor renge dönüştürebilirsiniz.

gazanya

Gazanya; Sabah güneşi gördüğü açan, akşama çiçeğini kapatan yazın dikilebilecek en güzel çiçeklerden biri. Ekim ortalarına kadar yaşayan bir türdür.

Bahçede çiçek yetiştirme işlerinde dikkat edilmesi gerekenler.

Yaşayan canlı bir bahçe, sürekli ve düzenli bakımla ayakta kalır. Her bitkinin farklı bakım usülleri vardır. Bahçenizin sağlıklı bir şekilde gelişimi sürdürmesini istiyorsanız mevsime göre gübre ve besin takviyelerini yerine getirmeli, gerektiğinde ilaçlamaları eksiksiz yerine getirmelisiniz.

Aynı usulde budama, seyreltmeler, çimlerin biçilmesi, yabancı otların temizlenmesi işlerini de aksatmamalısınız. Rüzgar, toprak kayması ve benzeri dış etkenlere karşı her daim hazırlıklı olmalısınız.

Şimdiden kolay gelsin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar