Bakteri Nedir, Bakteri Çeşitleri Nelerdir

Yazar: sanalzade Tarih: 19 Şubat 2012

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda bakteri çeşitleri , bakteri çeşitleri nelerdir, bakteri isimleri, bakteri nedir gibi konulara kısaca değinmek istiyoruz.

Bakteri nedir ? Kısaca izah etmek gerekirse, bakteri, ancak birkaç yüz misli büyülten bir mikroskopla görülebilecek kadar küçük canlı varlıklar (organizmalar) dır. Küçüklükleri nedeniyle ”mikroorganizma” diye de tanımlanırlar. Aşağıdan bakteri yapısı özellikleri ve bahteri çeşitleri  hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakterilerin Yapısı ve Özellikleri ?

Bakteriler prokaryot hücleridir. Bakterilerde hücre etrafını çeviren iki tip örtü tabakası vardır. İçte hücre zarı(plazma zarı) , onun üzerinde kalın hücre duvarı protein, yağ ve karbonhidratlar meydana gelir.Çok sayıda bakteride hücre duvarına ek olarak polisakkaritlerden oluşan bir dış tabaka (kapsül) bulunur.

Bakteri sitoplazmaları içinde glikojen, protein ve yağ vardır.Organellerden mitokondri ve endoplazmik retikulum bulunmazken, ribozomlar sitoplazma içinde serbest olarak bulunur.

Aerob bakteriler mezozom adı verilen mitokondri zarlarına benzeyen kıvrımlara sahiptir.Solunum enzimleri mezozom zarlarında ve sitoplazmada dağınık halde bulunur. Bakterilerin, çekirdekli hücrelerde olduğu gibi zarla çevrili çekirdekleri yoktur.Kalıtım maddesi DNA’dan yapılmış olup, çekirdek sahası denilen kısımlarda yer alır.

Bir çok bakteri çeşidi hücresel çıkıntılara, kamçılara sahiptirler ve bu sayede sıvı ortamda yüzebilirler.Yuvarlak bakteriler, kamçıları olmadığından pasif hareket ederler.Toz parçacıklarına ve su damlacıklarına tutunarak uzaklara taşınabilir.

Bakteri Çeşitleri Nelerdir ? Bakteri Türleri ?

Bakteriler büyüklükleri mikronla ölçülen küçük canlılardır. Boyları genellikle 1-2 mikron arasındadır .Bakteriler küçük organizmalar olmakla beraber yapı ve hayatsal faaliyetleri yönünden çok çeşitlilik gösterdiklerinden, değişik ölçülere göre çok sayıda sınıflamalar yapılır.

a) Şekillerine Göre Bakteriler

 • Basil, çubuk şeklinde olan bakteriler.
 • Kok, yuvarlak bakteriler
 • Diplokok, yan yana bulunan iki kok bakterisi
 • Streptokok, yan yana sıralanmış kok bakterileri
 • Stafilokok, topluluk oluşturan kok bakterileri.
 • Spiral, spiral şeklini almış bakterilerdir.
 • Vibrio, virgül şeklini almış bakterilerdir.

b) Oksijen Kullanma Durumuna Göre Bakteriler

 • Aerob, oksijenli ortamda yaşayan bakteriler
 • Geçici aerob bakteriler
 • Geçici anaerob bakteriler
 • Anaerob, oksijensiz ortamda yaşayan bakteriler.

c) Gram Boyasına Göre Bahteriler

 • Gram – pozitif bakteriler, gram boyası ile boyanır.
 • Gram- negatif bakteriler, gram boyası ile boyanamazlar.

D) Beslenme Şekillerine Göre Bakteriler

 • Hetetrof Bakteriler
 • Ototrof Bakteriler

Hetetrof Bitkiler

a) Saprofit(çürükçül) Bakteriler.

Bu tür bakteriler bitki ve hayvan artıklarındaki organik bileşikleri daha basit bileşiklere ayrıştırırlar. Bu şekilde hem kendilerine besin ve enerji elde ederler.Hem de organik bileşiklerce toprağın zenginleşmesini sağlarlar.Bazı bakteriler de humustaki organik maddeleri daha basite ayrıştırarak bitkilerin alabileceği inorganik maddelere dönüştürürler.

Madde devirlerini gerçekleşmesinde yardım ederler.Ancak çürüme sonunda açığa çıkan maddeler çoğunlukla kötü kokuludur.Bu olaya kokuşma denir.

b) Parazit Bakteriler

Bazı bakterilerin enzimleri yoktur.Sindirim yapamazlar.Sindirilmiş ve hücre zarından geçebilen glikoz, aminoasit gibi maddeleri diğer canlı organizmalardan hazır olarak alırlar.Bu tür bakterilere parazit bakterileri denir.
Parazit bakterilerden bazıları hastalık yapar.Bunlara patojen bakteriler denir.Patojen bakteriler üzerinde yaşadıkları konak canlının ölümüne neden olabilirler.Üzerinde yaşadığı konak ,canlı ile iyi uyum sağlamış bakteriler ölüme neden olmazlar.Zira,konak, canlı öldüğü zaman kendileri de yaşayamazlar.İnsan sindirim sisteminde bakterilerden pek çoğu zarar vermeden yaşadıkları gibi ürettikleri K ve B vitamini insana veren bakteriler de vardır.

Ototrof Bakteri

a) Fotosentetik Ototrof Bakteriler

Canlılıklarını devam ettirebilmek için, gerekli organik maddeleri , inorganik maddelerden yapabilen bakterilerdir.Ototrof bakterilerin birkaç çeşidi fotosentez yapabilir.Fotosentetik bakterilerde yeşil bitkilerdeki klorofilden biraz farklı yapıda olan pigmentleri vardır.Bu pigmentler herhangi bir zarla çevrili olmayıp, sitoplazmada dağınık halde bulunurlar.

b) Kemosentetik Ototrof Bakteriler

Organik maddeleri sentezlemek için gerekli olan enerjiyi amonyak,hidrojen sülfür gibi belirli inorganik maddeleri oksitleyerek elde ederler. Elde ettikleri enerjiyi büyüme ve canlılığın devamı için gerekli organik maddenin sentezinde kullanırlar.Bu şekilde kimyasal enerji kullanılarak organik madde üretilmesine kemosentez denir.

Etiketler
Yorumlar

3 Yorum Yapılmış!

Halit Alptekin

Şub 19, 2012

Lisede az çekmedik bu küçük varlıklardan

Cevapla

can atasever

Şub 21, 2012

ehehe lise günlerim geldi aklıma :) Üniversitede de seçmeli ders olarak biyolojiden ders almıştım, az da olsa gördüm bu konuları tekrardan, ama lise döneminde bambaşkaydı :D

Cevapla

burcutok

Nis 02, 2012

kısa kısa anlatıyooo braz daha açık anltabilir

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar