Bahar Aylarında Doğru Beslenin

Yazar: sanalzade Tarih: 1 Nisan 2012

Kış aylarının ardından bahar aylarındaki mevsim değişikliği sebebi ile vücutta görülebilen fizyolojik değişikliklere karşı doğru beslenme programları ve egzersizler öneriliyor.

Bahar aylarında vücudumuzda görülen değişiklikler nelerdir?

Kışın aylarının soğuk günlerinden sonra havalarında iyileşmesi ile birlikte birçok bireyde yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları, hafıza kaybı, mutsuzluk, uyku isteği, stres gibi ortak şikayetler gözlenir. Strese bağlı yorgunlukla beraber kalp ve damar sağlığı da olumsuz etkilenebiliyor.  Tansiyon yükselmeleri, kan şekerinin düzensiz bir şekilde salgılanması, tiroid ve insulin hormonlarında da düzensizlik görülebilmektedir.

Baharda aylarında nasıl bir beslenme programı uygulamalıyız?

Bahar ayında uygulanacak  ideal beslenme şekli, Akdeniz tarzı beslenme tipidir. Her öğünde mevsim sebzelerinden salata yada yemek olarak tüketilmelidir.  Ara öğünlerde de ise, yine mevsim meyveleri tercih edilmesi iyi olacaktır. Haftada bir kez kırmızı et, en az iki kere balık,  iki defa  kurubaklagiller, iki kere yumurta ve hergün iki kase kadar yoğurt, yarım avuç kadar fındık, badem tüketmekde fayda var.

Salataların ve yemeklerin pişiminden sonra çok az miktarda zeytinyağı ilave etmek de faydalı olacaktır. Ekmek ve tahıl grubundan ise kepekli ürünleri tercih etmek yine önemli bir faktördür.

Sıvı tüketimi?

Havaların normalleşerek ısınması ile vücut ısımızın artmasıyla ve sıvı tüketimine de ihtiyacımız artacaktır, bu sebeple günde en az 1.5 lt su içilmelidir. Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı ve yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarının tüketilmesi faydalı olacaktır.

Baharda vücudun A, B ve C vitaminlerine ve potasyum, magnezyum minerallerine olan ihtiyacı artar. Bu sebeple bu yiyeceklerden zengin bir beslenme programı uygulamak en iyi çözümler arasındadır.

Bu vitaminlerin eksikliğinde neler oluşur?

A vitamini eksikliklerinde, büyümede ve gelişmede yetersizlik, göz rahatsızlıkları, ileri derecede gece körlüğü, derinin pul pul olup döküntü oluşturması gibi durumlar görülür.

B vitamini eksikliğinde, iştahsızlık, sinirlilik, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, ses ve görme bozuklukları görülebilmektedir. C vitamini eksikliğinde ise diş eti rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyona yatkınlık, halsizlik ve iştahsızlık görülür.

A,C ve E vitaminlari hangi yiyeceklerde bulunur?

A vitamini süt, yumurta sarısı, balık ve sarı-turuncu renkli sebzelerde, B vitamini ise buğday, kepek, bira mayası, yeşil sebzeler ve kurubaklagillerde bulunur. C vitamini turunçgillerin yanı sıra taze sebzeler, maydonoz, kabak, soğan ve domates de bulunur.”

Bahar yorgunluğu için neler yapılabilir?

Kış sonrasında vücuttaki yorgunluğu atmak için eğer kişinin tansiyon, kalp ve diabet rahatsızlığı yoksa üç-beş günlük sadece sebze, sebze suyu ve meyve ağırlıklı, protein ise bitkisel kaynaklı proteinlerden sağlanan, günde en az 1.5 lt. suyun tüketildiği bir beslenme programı uygulanabilir.

Baharda hormonların çalışmasında düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar hem de hava değişimleri vücutta su tutulmasına neden olabilir. Ödemde yorgunluk nedenlerinde biridir. Bu nedenle yemekler az tuzlu tüketilmelidir.Uyku problemi yaşamamak için yatmadan önce ılık bir duş almak, aynı saatlerde yatmaya dikkat etmek gerekir.Fiziksel aktivite kişiyi hem rahatlatır hemde metabolizmayı hızlandırır, özellikle yüzme bahar yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir.

Bahar yorgunluğunun nedeni bir mineral eksikliği de olabilir, özellikle bayanlarda demir eksikliği bu semptomların oluşmasını tetikler. Tiroidin az çalışması da kişide yorgunluk nedeni olabilir, bu nedenle bir endokrinolog ile görüşülebilinir.

Yaz öncesinde zayıflama diyetlerine başlamak ve kısa sürede kilo vermek ne kadar sağlıklı?

Bahar ayı geldiğine çoğu kişi psikolojik olarak kışın alınan kiloları verme telaşına düşüp, ya dergi, gazete ya da internet sitelerinde bulunan mucize olarak adlandırılan şok diyetleri uygulamaya başlar.

Evet çoğu kişide birkaç kilo kayıp olur ama giden su veya, proteinden yetersiz bir programsa, kastır ve kişi kilo verdiğini sanır. Bununla beraber mucize diyet adı altındaki diyetlerin kalori toplamı da çok düşük olduğu için kişide bir süre sonra metabolik direnç görülebilir.

Yani kişi sonrasında ne kadar diyet yaparsa yapsın eskisine nazaran daha az kilo verecektir çünkü vücut daha az kalori harcayacaktır. Bu da yaz öncesinde bilinçsizce yapılan zayıflama diyetlerinin ardından kilo alınacağı anlamına gelmektedir.

Bu nedenle kişi kendi vücut yapısına, yaşına hatta kan bulgularına uygun, diyetisyen tarafından hazırlanan bir zayıflama programını uygulamalı, amacı kısa süreli kilo kaybı değil bir yaşam şekli olmalıdır.

Dyt. Özlem Sert Aydın

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar