Baby Shower Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: sanalzade Tarih: 29 Aralık 2013

Baby shower nedir? nasıl yapılır? gerekli malzemeler nelerdir? ne zaman yapılır ve hediye listesinde neler olması gerekir? işte anne adaylarının Baby shower hakkında sıkça sorduğu sorular ve cevapları.

Baby Shower Nedir?

Amerika’da doğum öncesi (doğuma yakın günlerde, son dört ya da sekiz hafta içerisinde) anne adaylarının moral ve motivasyonunu attırmaya yönelik düzenlenen parti türünde bir etkinliktir. Bebeğe hoşgeldin partisi olarak da düşünülebilecek Baby Shower organizasyonlarında, anne adaylarına yakınları ve sevenleri tarafından çeşitli hediyeler verilir. Bunlar genelde bebeğin ihtiyacı olabilecek çeşitli malzemelerdir.

Zira, bu partinin temel amacıda budur. Doğuma hazırlanan annenin bir kısım ihtiyaçlarını karşılamak için hediyeler verilmesi ve doğum stresini üzerinden atmasına yardımcı olunması.

Baby Shower

Baby Shower Nasıl Yapılır?

Anne adayı ona yardımcı olacak bir yakını yada arkadaşı ile birlikte partiye katılacak kişileri belirler ve onlara bebek temalı özel davetiye gönderir yada haberdar olması sağlanır. Bunlar genelde “oğlumuz olacak yada kızımız olacak sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız” türü davetiyelerdir.

Yanı sıra, baby shower hediye listesi hazırlanır. Bu listede bebek için gerekli görülen temel malzemeler olur. Bu tıpkı bizdeki bebek görmeye giderken götürülen bebeğe kıyafet türü eşyalardır. Bebek yatağı, puset, çıngırak, biberon, bornoz gibi hatta tırnak makası dahi olabilir. Ancak bizdekinden farkı kimin ne alacağının daha önce belirleniyor olması.

Yani Baby Shower’a katılacak kişilerin ne alması gerektiği aşağı yukarı önceden bellidir.

Baby Shower Nasıl Yapılır

Uygulanmasıda genelde şu şekilde; hazırlanan liste bebekler üzerine ürünler satan mağazaya bırakılır. Davetiyelerin alt kenarındanda filanca dükkandada ihtiyaç listesi vardır gelmeden önce oraya gidip hediye alabilirsiniz şeklinde bir cümle yer alır. Davetliler gelmeden önce bu mağazaya giderler listeye bakıp bütçesine uygun bir hediyeyi alırlar.

Yalnız bu çok dikkat isteyen birşey zira, onur kırıcı durumlarla karşılaşmamak için çok titiz davranılması gerekir. Bizde baby shower türü eğlence düzenleyenler bu listeyi genelde es geçerler, bize göre biraz abestir. Kim ne getirirse kabul görür, şartlanma yoktur.

Baby Shower Nerede Yapılır?

Bu tür etkinlikler için pek çok organizasyon şirketi vardır. A’dan Z’ye herşeyi planlayıp tatbik ederler. Eğer bir organizasyon şirketi ile anlaşılıp mekan belirlenmediyse evde de yapılır. Ev güzelce süslenir ve misafirler için çok çeşitli ikramlıklar hazırlanır.

Pastalar, börekler, çörekler, yemekler kısaca aklınıza ne geliyor bütçe neye yetiyorsa, zengin bir masa hazır edilir. Evde oyunlar oynanır bunları baby shower games olarak internetten taratırsanız bulursunuz. Hediyeler açılır ve benzeri eğlenceli bir gün yaşanır. Anne mutlu olur, bebeğin pek çok ihtiyacı da görülmüş olur.

Yanı sıra, misafirlere giderken evlerine götürecekleri tıpkı nikah şekerleri gibi bebekli şekerler, minik çikolatalar türünde hatıra amaçlı hediyeler verilir. Bunlar buzdoplaplarına tutturulan yada evin dekoratif bir köşesine, vitrinlere konulacak türde hediyelerdir.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar