Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Ayva Reçeli Tarifi

Yazar: sanalzade Tarih: 3 Aralık 2013

Ayva reçeli nasıl yapılır? tarifi ve yapılış detayları sayfamızda sizlerle…

Pek çok meyvenin tatlısı, reçeli ve kompostosu yapılır ancak ayvanın ki bir başkadır. Tadına doyum olmaz. Kaynatıldığında çekirdeğinden ortaya çıkan kırmızı renk de bir başka görüntü katar bu lezzete. Hazır, kış mevsimine girmişken, pazardan 2 3 kilo ayva alıp reçelini yapmanın şimdi tam zamanı. Hazırsanız eğer malzemeleri not almaya başlayın.

Evde kolayca yapabileceğiniz ayva reçeli tarifi

Ayva reçeli için gerekli malzemeler; 1 kilo ayva, 5 bardak su, 5 bardak şeker, yarım limon suyu, bir fiske kadar tuz. Dilerseniz miktarları arttırıp daha fazla ayva reçeli yapabilirsiniz.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Ayva reçelinin yapılışı

Ayvaları yıkadıktan sonra güzelce soyup, istediğiniz büyüklükte doğrayın, ister elma dilimi gibi ister küp küp şeklinde. Doğradıktan sonra içinden çıkan çekirdekleri bir file yada tülbent parçasının içine koyun. Bu çekirdekler reçele o kırmızı rengi verecek.

Dilimlediğiniz ayvaların üzerine 5 su bardağı su ekleyip kaynatmaya başlayın. Tülbente veya fileye koyduğunuz çekirdekleride içine atın. 5 dakika kadar sonra (ayvalar yumuşayınca) şekeride ilave edip reçel kıvama gelinceye kadar yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından limon suyunuda ekleyip bir 5 dakika kadar daha kaynatmanızla işlem tamamdır.

Kıvama gelip gelmediğinden emin olmak için reçelin suyunu bir tabağa damlatın, kolayca dağılmıyorsa reçel kıvamında demektir.

Afiyet Olsun.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar