Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: sanalzade Tarih: 24 Aralık 2012

Ayakkabı alırken, seçiminde yapılan bazı hatalar, sonrasında mutsuzluğu getiriyor. O an için belki markası, rengi yada gösterişli duruşu sizi etkiliyor olabilir. O büyüye kapılıp daha sonra üzülmemek için işte “Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” kısa ipuçları…

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı tabi ki önemli bir aksesuar, zarif kıyafetleri şık ayakkabılarla tamamlamak gerekli. Ancak, sırf beğeni kazanmak, bir tarz oluşturmak için ayağınızı rahatsız edecek modellerden uzak durmasını da bilmelisiniz. Özetle, ayak sağlığına dikkat etmelisiniz.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?

Hoşunuza giden ayakkabının sadece tekini giyip evet bu güzelmiş demeyin! Çift olarak ikisine giyin ve gezinmeler yapın. En uzun ayak parmağınızın ayakkabının ucuna değmemesine dikkat edin. Eğer ayak parmaklarınız ayakkabının ucuna değerse bilin ki ileride sorun yaşayacaksınız.

  • Dar gelen ancak ileride esner, açılır düşüncesi ile ayakkabı satın alınmaz! Azda olsa esneyebilir evet, ayakkabı açılabilir ama rahatsızlık yaşamanın ne gereği var? Ayakkabı alırken ne dar nede bol, ayağınıza tam oturacak hafif hava almasını sağlayacak modellere yönelin.
  • İstisnai bir durum olsa da bazen ayaklar birbirine eşit olmayabilir. Bu durumda büyük olan ayağınıza göre ayakkabı seçini yapmaya dikkat edin.
  • Gün boyu hareketli bir tempoda çalışıyor, yahut alışveriş süresince bolca gezmişseniz ayaklarınız şişmiş olabilir. Hele birde dar modelde yanlış seçilmiş bir ayakkabınız varsa vay halinize. Ayakkabı alırken bu da önemli bir ayrıntıdır.
  • En sevdiğiniz, yahut ayakkabı ile giymeyi düşündüğünüz çorabı mutlaka yanınızda götürün. Örneğin kışın kalın çorapla giyeceğiniz botunuzu ince çorap giyerek deneyip satın almayın.

Ayak sağlığınız kaliteli ve doğal malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih edin.

Topuk yüksekliğinin 4 cm olmasının ayak sağlığı bakımından daha uygun olacağı uzmanlar tarafından sürekli söyleniyor. Kadınlar bu durumdan pek hoşlanmıyor olsa da dikkat etmek gerekli. Ne çok yüksek topuklu neden tam aksine dümdüz babetler. Ayakkabı alırken bunları da da göz önünde bulundurmak faydanıza olacaktır.

Ayaklarda nasır oluşumu, ayak bileği incinmeleri, bacak ağrısı, diz ağrısı ve bel ağrısı şikayetlerin yanlış ayakkabı seçiminden de kaynaklanabileceğini asla unutmayın. Tüm bu sebeplerden dolayı kaliteli ve doğal malzemelerden üretilmiş ayakkabıları seçmeye özen gösterin. Hiç bir şey sağlığınızdan önemli değil.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar