Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: sanalzade Tarih: 6 Mayıs 2014

Haftada iki kere evde yapacağınız ayak bakımıyla, ayaklarınızda oluşan şişliklerden, topuklardaki beyaz ölü deriden, tırnak sertliklerinden ve batıklarından kurtulabilirsiniz.

Bütün vücut ağırlığımızı taşıyan, dengede durmamızı sağlayan ayaklarımız, vücudumuzun en önemli organlarındandır. Ellerimize, vücudumuza, cildimize gösterdiğimiz özeni, ayaklarımıza da göstermeliyiz. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da ayaklarımızın bakımını ihmal etmemeliyiz.

Sabunlu ılık suda ayaklarınızı 30 dakika dinlendirerek evinizde kendi ayak bakımını yapmaya başlayabilirsiniz. Duştan sonra yumuşayan ayaklarınızı bir ponza ya da ayak törpüsü yardımıyla törpüleyerek ölü deriden arındırabilirsiniz. Tırnak eti makasıyla fazla etleri çok derine inmeden kesip geriye doğru ittikten sonra tırnaklarınızı törpüleyerek şekil verme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ayak bakımı

Cildiniz için kullandığınız peeling jellerle ayaklarınıza da masaj yapabilirsiniz. Nemlendirici kremi veya vazelini topuklarınıza ve tırnak diplerinize bol bol sürdükten sonra pamuklu bir çorap giyerek yatın. Sabah kalktığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Yorgun ayaklarınızı dinlendirmek istiyorsanız, aktardan aldığınız kurutulmuş papatyaları suda kaynatın ve demleyin. Elde ettiğiniz papatya suyunda ayaklarınızı haftada bir ya da iki kere dinlendirmeniz, ayaklarınızı rahatlatacaktır. İmkanınız varsa iki ayda bir pediküre gitmeniz, batık tırnak sorunlarınızı pedikürde uzman olan kişilere yaptırmanız, yapacağınız yanlış bir uygulamadan kaynaklanan iltihaplanmaları engelleyecektir.

Sağlıklı ve pürüzsüz ayaklara sahip olmanın bir diğer yolu ise parafin bakımıdır. Soğuk parafin uygulaması, ayaklarınızdaki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlarken aynı zamanda 20 dakika pakette bekletilen ayaklarınız uygulaması sonrası yumuşacık olacaktır.

Ayrıca ayaklarınızda oluşan nasırlardan kurtulmak için, ayak numaranıza uygun, yumuşak, geniş tabanlı ve ortopedik ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar