Aşk ve Kıskançlık

Yazar: sanalzade Tarih: 6 Mart 2014

Aşkta kıskançlık tüm üzerine kısa bir söyleşi.

Kıskançlık, terim olarak üstünlüğün başka bir kimsenin eline geçtiği yada geçeceğinden korkma veya daha önce sevilirken şimdi sevilmiyor muş gibi hislere kapılma duygusudur. İnsanoğlu kıskanç olduğunu kabul etmez ancak doğası gereği bu duyguları yaşar. Bilinen bir gerçektir.

Bazıları bunu dışa vurup agresif davranışlar sergilerken, bazıları içe kapanıktır. Sebepleriyse saymakla bitmez. Küçük bir örnek vermek gerekirse, evin tek çocuğunu düşünün tüm ilgi onun üzerinde ama yakında bir kardeşi daha olacak. O doğduğunda üzerindeki ilginin kaybolacağı hissine kapılarak kıskançlık duygusuna kapılacaktır. Bu durum aynı şekilde hayvanlar içinde geçerlidir. Onlarda da kıskançlık duygusu vardır.

Aşkta kıskançlık daha masumane

İşte herşey de olduğu gibi kıskançlık aşkın içindede vardır ancak diğerlerinden biraz daha farklıdır. Daha masumane, daha saftır. Aşık olanlar, sevgililer, eşler daima birbirlerini kıskanırlar. Bu sahiplenme duygusudur aslında. Tadı, tuzu biberidir bir nevi aşkın. Peki bir gösterge midir?

Aşk ve Kıskançlık

Aşk’ta kıskançlık olmazsa olmaz bir kural mıdır?

Tabi ki hayır! Diğer durumlarda olmadığı gibi kıskançlık aşk ve sevgi içinde göstergesi değildir. Yani kıskanç olmayana sevmiyor demek doğru değildir. Mutlaka içten içe bir şeyleri kıskanıyordur ama belli etmez. Yada aşmıştır artık kendini, korkusu, endişesi yoktur.

Pek çok insan partnerinin aşırı kıskanç olduğundan yakınıyor.

Kendisinin çeşitli kısıtlamalara maruz kaldığını. Onun bazen aşırı agrasif hallere büründüğünden veryansın eder. Bu durumlarda kişinin kendini kontrol etmesi gerekir. Partnerinde ona destek olması lazımdır. Eğer kontrol edemezse bu davranış bozukluğu ileride depresyona sebebiyet verebilir.

Aşk’ta aşrı kıskançlığın önüne geçmek

Aşırı kıskanç kişiler güven bunalımına düşmüş olabilir. Bunu direk söyleyemez ama sevgili tarafından yeterince sevilmeme kanaatine varıp, kaybetme korkusundan ne yapacağını şaşırır hale gelebilir. Bunu durumu aşmanın en kolay yolu eşlerin birbirlerine güven vermeleridir.

Eğer çok aşırı kıskanç bir sevgiliniz varsa ona yardımcı olup bu sorunu aşmasını sağlayın. Ona güven verin, yalnız olmadını hissettirin, onu sevdiğinizi söyleyin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar