Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Yazar: sanalzade Tarih: 1 Şubat 2013

Anne sütü bebekleri koruduğu gibi, anneleri de birçok hastalıktan koruyor. Herkesin çok iyi bildiği gibi bebeklerimize anne sütü oldukça faydalıdır. Bu durumu yapmak istemeyen annelere sesleniyoruz. Anne sütü vermenin, anneye faydaları saymakla bitmiyor…

Anne Sütünün Faydaları

Bunların başında, annenin hamilelik döneminden önceki kilolarına kavuşmasına yardımcı oluyor. Bu birçok bayanın doğumdan sonra hayalini ettiği en büyük şeydir. Hem bebeğinin sağlığı hem kendi için anneler, bebeklerini emzirmelidirler. Emzirme işlemi, annenin kalori kaybetmesine neden oluyor. Böylelikle de istediği kilolara kavuşmak kendiliğinden oluyor. En önemli yararlarından birisi de, yumurtalık ve göğüs kanseri riskini annede azaltıyor.

Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Emzirmek adet kanamasını geciktirdiği gibi kemik yoğunluğunu da artırıyor.

Sadece bebeğinizin sağlığı için bile anne sütü ile emzirmek gerekirken , bu yararlarını duyduktan sonra da emzirmemek oldukça yanlış bir davranıştır. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerde, zatürre, orta kulak iltihabı, menenjit ve buna benzer ağır hastalıkların görülme ihtimali oldukça azdır. Bu hastalıklar yaşansa bile daha hafif şekilde atlatmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka seviyesinin daha iyi olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bunların yanı sıra emzirme sayesinde bebeklerinizin dişeti, çene ve diş gelişimi oldukça sağlıklı seyretmektedir. Ayrıca emzirme esnasında anne ile bebeğin yaşadığı bağ, bebeğiniz açısından güven duygusunu kazanmasına ve ilişkinizin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Anneler, bebeğinizi emzirmeyi lütfen ihmal etmeyiniz.

Hem kendiniz hem de bebeğinizin daha sağlıklı yaşam geçirmesi için…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar