Android nedir

Yazar: sanalzade Tarih: 3 Haziran 2012

Android işletim sistemi

Merhabalar, sitemizde android ile alakalı bir çok paylaşımda/tanıtımda bulunduk, çeşitli android uygulamalarından bahsettik, biraz geç oldu ama android nedir, android sistemi nedir ? kısaca bir tanımlayalım istedik.

Android nedir ?

Android ‘in kısaca tanımı; Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış ve linux işletim sistemi tabanlı mobil cihazlar (PDA ve cep telefonlar, tabletler vb.) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistem olmasıdır.

Açık kaynak kodlu olması sebebi ile android, kullanıcıların kendilerine göre android uygulaması geliştirmesine imkan sağlamaktadır. Kolay kullanılabilirliği ve gelişime açık olması sebebi ile çoğu cep telefonu tablet vb. üreticileri android ‘i tercih etmesi bu işletim sisteminin popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır.

android

Özellikle google ‘un android ‘i satın almasından sonra patlayan android sistem ‘de çoğu uygulama ücretsizdir. Aynı zamanda android oyunlarının çoğuda ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Uygulamaları bakımında, android market (yeni ismi ile google play store) diğer mobil işletim sistemlerinin marketlerine göre en çok ücretsiz uygulama barındıran bir mağazadır.

Kısaca sizlere android nedir, android sistem nedir açıklamış olduk. Android işletim sistemine dair android telefonlar, android tabletler ve android uygulamalarının bulunduğu kategorilerimize göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilir, uygulama tanıtımlarına göz atabilirsiniz.

Kullanım oranı bakımından her geçen gün artan android, popülerliğini korumaya devam etmektedir. Eğer sizinde bir android cihazınız var ise kategorilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar