Android İşletim Sistemi

Yazar: sanalzade Tarih: 31 Mayıs 2012

Android Nedir?

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor, her yeni günle birlikte yeni bir şeyler bulunmuş oluyor. İşte bunlardan bir örnekte Android İşletim Sistemi. Bu sistem Linüx tabanlı mobil cihazlar ve Pda’lar için tasarlanmış olup, açık kaynak kodlarından oluşan bir işletim sistemdir ve yeşil renkli, küçük bir robotu andıran logoyla kaşımıza çıkar.

Open Handset Allience ve Google tarafından oluşturulmuş bu sistem 5 Kasım 2007’de dünyaya duyurulmuştur. Bu sistemin en büyük yararlarından biri şüphesiz ücretsiz olduğu için işletim sistemi maliyetlerini sıfıra düşürüyor ve cep telefonları şirketlerinin ilgisini çekiyor.

Belli bir cep telefonu markası değil, bu özelliği bulunduran tüm telefonlar yararlanabileceği için marka bağımlılığı olayını ortandan kaldırıyor. Bu programlarda bunlara ek olarak java dilini kullanılıp geliştirerek, javanın popülerliğini kullanıyor. Hiç şüphesiz bu kadar faydalı olmasıyla da iPhone rakip olup;, Symbian’dan daha iyi ve birde Microsoft gibi paralı olmaması özelliğiyle tekrardan ön plana çıkıyor.

Android Uygulamaları

Peki, bu sistemin biz kullanıcılara yararı nelerdir? Android market adı verilen yerde birçok uygulama var olup bunları ücretsiz olarak indirme imkânına sahibiz. Kısacası biz Android sistem sayesinde onlarca ücretsiz hizmeti kullanabiliriz. Bir de bu sistemde depolama amaçlı SQLite kullanımı yapılıyor. Bu yararlı sistem ayrıca Bluetooth, GSM, EDGE ve Wi-Fi ile kusursuz yani %100 uyum sağlamaktadır. Bunlara ilaveten bu iletişim sisteminin kullanıldığı yerler ise, günlük hayat içinde kullandığımız; akıllı telefonlar başta olmak üzere dizüstü ve tablet bilgisayarlar, televizyon, saat gibi birçok teknolojik alet içerisinde bulunmaktadır.

Son olarak, şimdilerde üzerinde durulan bir diğer husus ise Android’e konuşarak komut vermeyi başarmak. Tabi bu hızlı gelişme göz önüne alındığı zaman, teknoloji tutkunları pek fazla beklemeyeceğe benziyor. Çünkü bu konu üzerinde bir sürü çalışma halen devam etmekte ve en geç 2013 yılı başlarında bu uygulama kullanıma hazır olacakmış gibi duruyor. Şimdiden 2013’ü beklemeye koyulalım…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar