Alkali Su nedir? Faydaları Nelerdir?

Yazar: sanalzade Tarih: 4 Mart 2014

Alkali su hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını Sanalzade sizler için araştırdı. Alkali su nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl elde edilir? Alkali suyla zayıflamak mümkün mü? işte şifa kaynağı su hakkında merak edilenler.

Son günlerin en çok konuşulan konulardan biride “alkali su” gerek televizyon kanalları, gerek sosyal medyada “alkali yaşam” & beslenmeyle ilgili pek çok konu işlenir oldu. Peki nedir bu? Normal içme suyundan farkı nedir? sağlıklı mıdır? zayıflatıyor mu? yoksa bir hurafe mi? ticari kazanç kapısı haline mi getirilmeye çalışılıyor? detaylara geçelim hemen.

Alkali Su Nedir?

Hepimizin bildiği üzere, su canlılar için yaşam kaynağıdır. Vücudumuzun %60 – %70′si sudur. Su, bir oksijen ve iki hidrojen atomundan oluşan, renksiz kokusuz ve tatsız maddedir ve her suyun PH değeri vardır. İçilen su ne kadar kaliteliyse yani PH (oksijen seviyesi) değeri bakımından yüksekse bedenimizde o kadar sağlıklı olur.

alkali su nedir

“Alkali su” olarak adlandırılan bu terimi en basit şekilde = kaliteli su “doğal mineral bakımından zengin su” olarak isimlendirebiliriz.

İçme Sularının (Alkali) PH değerleri

Türk standardına göre içme sularındaki pH değeri 4.5-9.5 arasında olmalıdır. Yüksek pH’lı sular özellikle mide rahatsızlığı olanlara ve diyet yapanlara tavsiye edilmektedir. Vücutta tüm metabolik işlemler dengeli bir pH’a bağlı olduğundan, “bazik” olan, yani pH’sı 7′den büyük olan suların tüketilmesi sağlığa yararlı sayılır.

Satın aldığımız içme sularının PH değerlerini nasıl anlarız?

Şişe sularının ve damacanalı suların tümünün etiketinde pH değerinin yazılması zorunluluğu vardır. İçtiğiniz suyun pH’sını etiketlerden kontrol edebilirsiniz.

Alkali Suların PH değerleri

PH değeri 8 ile 10 arası su alkalik sudur.

Alkali Suyun Faydaları

Alkali Suyun Faydaları

Vücut toksinlerini 3 şekilde atıyor, birincisi vücut sıvıları ter ve idrar gibi. İkincisi dışkı. Üçüncüsü ise karbonik asit şeklinde yani nefes alıp vererek. İşte tüm bunları sağlayan ham madde su. Su olmadan vücut toksinlerini atamıyor.

Alkali su yani PH değeri yüksek olan sular tüketildiğinde vücuttaki metabolizma sonucu açığa çıkan asitler ve oksidan gibi zarar verici maddeler normal suya oranla daha çabuk atılıyor ve kötü etkileride azaltıyor.

Alkali Su Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Yüksek kan basıncı, ülser, bağırsak düzensizlikleri ve hastaları, egzama, kalp hastalıkları, alerji, yüksek tansiyon, diz kireçlenmesi, obezite, noralji, alzhemier, astım, hemoroid, kronik yorgunluk gibi sayılamacak kadar pek çok hastalığa iyi geliyor. Kısaca tüm hastalıklara iyi geliryor şeklinde özetlenebilir.

Alkali Su Zayıflatır mı

Alkali Su Zayıflatır mı?

PH değeri yüksek kaliteli sular yağ birikimini azaltır. Dolasıyla alkali su tüketmek zayıflamaya yardımcıdır.

Alkali su gençleştirir mi?

Gençlik ikrisi henüz bulunmadı zira, bulunamazda. Ancak, vücut doğal dengeli bir alkaliteye sahip olursa, ömrünü tamamlayıp ölen hücrelerin yerine kendi kendine yeni sağlıklı hücreler üretir. Bu da yaşlanmayı geciktirir.

Alkali yiyecekler nelerdir

Alkali yiyecekler nelerdir?

Tükettiğimiz gıdalarda en çok alkali oluşturanlar (pH derecesi 7′den yüksek);

  • Karpuz (çekirdekleri dahil)
  • Limon
  • Tüm çiğ sebzeler
  • Tüm çiğ, yeşil yapraklı sebzeler
  • Tüm taze bitkiler
  • Yeşil sebzelerin suları
  • Tohumların, baklagillerin ve pek çok tahılın filizlenmiş hali
  • Deniz yosunları (dulse, wakame, kelp)
  • Tüm çimlendirilmiş filizler (buğday, arpa)
  • Badem (filizlenmiş )

Su nasıl alkali hale getirilir?

En zahmetsizi, cihaz satın almak, istediğiniz gibi alkali derecesini 8,5 9 gibi ayarlayabiliyorsunuz. Tabi bu durum tamamen bütçeyle alakalı. Eğer cihaz alma imkanınız yoksa 2. alternatif damla yöntemidir. Suyun PH değerini yükselten damlalar var, suya bir iki damla damlattığınızda suyun ph değerini yükseltiyor. 3. alternatifse 1,5 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat katmak.

Eğer, ben bu 3 yöntemle uğraşamam, cihaz satın alamam, damla ve karbonatla işim olmaz diyorsanız satın aldığınız suların kalitesini kontrol edecek ona göre doğal mineral bakımından zengin suları satın alacaksınız.

Evdeki suların PH değeri nasıl test edilir?

Suyun pH değerini ölçmek için pH ölçme sıvısı gerekiyor. 4 bardak su düşünün, her biri farklı biri marketten, biri çeşmeden, biri kaliteli markadan, biri x markadan vs. Bunların her birine 2′şer damla su damlatılır ve rengi mora dönüşen su ph değeri bakımından yüksek olduğu anlaşılır. Tabi bu tarz yöntemlerle evde uğraşılmayacağından ilk başta belirttiğimiz üzere satın aldığınız suların kap etiketlerine bakmakta fayda var.

YORUMUMUZ:

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, alkali su sağlık açısından çok faydalı, gençlik ve şifa kaynağı. Sayılamayacak kadar olumlu etkisi kanıtlanmışken, gündeme getirilmesi meselesi cihaz satışı amaçlı olarak düşünmek doğru olmayacaktır. “su sudur” ne olacak demeyelim. İçtiğimiz suların PH de kontrol edelim. Eğer suyumuz standartların altındaysa ilgili makamlara başvurup şikayetlerimizi yapalım. Herşey sağlığımız için. Eğer imkan varsa cihazda satın alalım.

Ve en önemlisi…

Tüm yaşamımızı alkali hale getirelim. Su başlangıcımız olsun, gerek beslenme, gerek zihin kısaca hayatın her alanında alkali olalım. Huzurlu olmak, minnettarlık, nezaket göstermek, affetmek, neşelenmek, gülmek alkali faaliyetlerdir. Egzersiz yapmak, dinlenmek, olumlu düşünmek yapıcı olmak alkalidir.

Sevgiyle kalın.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar