2014 İç Mekanlar İçin Duvar Boyası Renkleri

Yazar: sanalzade Tarih: 10 Ağustos 2014

İç mekanların dekorasyonunda duvar renkleri seçimi nasıl olmalı? Hangi duvar boyası renkleri mekanı daha refah gösterir? koyu renkleri mi seçmeliyim yoksa açık mı? ipuçları sayfamızda sizlerle.

Ev ve ofislerde tercih edilen renklerin insan psikolojisi ve fizyolojisi açısından önemi vardır. Bazen bir odadan içeri girdiğimizde mekanı çok hoş görürken, bazen tam aksine içimiz kararır. Tıpkı makyajda olduğu gibi. Öncesi ve sonrasında nasıl büyük değişimlerin olduğu aşikardır. Hatta buna satın aldığımız çeşitli ürün ve eşyalarda buna dahildir ki, insan beğenisinin %60′lık diliminde renklerin etkisi vardır.

Peki, iç mekanlarımızı göze hitap edecek şekilde etkileyici, ferah ve huzur veren bir ortamlara dönüştürmek için renk seçimini nasıl yapmalıyız? Önce renk psikolojisinden yola çıkalım renkleri tanıyalım ardından püf noktalara değinelim.

2014 Duvar Boyası Renkleri

  • Siyah renk: otorite, güç ve sonu simgeler.
  • Beyaz renk: başlangıcı, sadeliği, saflığı ve temizliği ve temsil eder.
  • Kırmızı renk: tutkuyu, aşkı, sevgiyi, nefreti, cesareti, mutluluğu ve baştan çıkarma gibi etkileri vardır.
  • Mavi renk: havanın ve denizin rengidir. Huzuru, ferahlamayı, dinlenmeyi temsil eder.
  • Sarı renk: Çekiciliğiyle insanı mutlu eden bir renktir ancak doğru kullanılmadığında sinir kat sayısını da arttırır.
  • Yeşil renk: Doğanın dinlendirici rengidir. Gözün en kolay bakabildiği renk olduğundan dinlenme odalarında ve hastanelerde genellikle açık yeşil kullanılır. Yeşil aynı zamanda bolluğun simgesidir.

Ev ve ofislerde duvar rengini dekorasyon tarzınıza göre seçin.

Ana hatlarıyla renkler yukarıdaki şekilde ama tonları arasında bir seçim yapmak gerekiyor. İşte burada dekorasyon tarzınız devreye giriyor. Püf nokta iç mekanınızı nasıl dekore ettiğinizde. Kapılarınız, mobilya ve aksesuarlarınız ne renk? zemine hangi renkler hakim?

Ahşap bir zemin kaplamasında kullanılan beyaz duvar rengi ile, gri tonda seramik kaplı bir odanın yanında beyaz aynı sonuçları vermez. Gelişi güzel bu odayı bu renge boyasam tamamdır denilemeyeceğinden dekore edilen iç mekandaki elemanlar arasında renk bütünlüğü kurulması şart.

Önce kendinize bir stil belirleyin. Sadelikten yani minimalist dekorasyon mu? yoksa vintage tarzlar daha mı hoşunuza gidiyor? yada rustik mi? yahut country mi? bu konuda biraz araştırma yapın. Bol bol örnekleri inceleyin. (sitemizde yer alan kategorilerden 100′lerce farklı modeli bulabilirsiniz)

Trendlerden geri kalmayın, popüler renkleri inceleyin.

2014 Duvar Boyası Trendleri

Bu yıl pastel tonların hakimiyeti söz konusu. Özellikle mavi başta olmak üzere sarı, beyaz, yeşil, turuncu ve grinin açık tonlarını yaz aylarında tercih edilebilecek ferahlatıcı renklerden. Bahara doğru mor ve bordo tonları kışın ise aynı yönde koyu tonları sıkça kullanılan renkler arasında.

Bunlara dikkat edin.

Yeşil, mavi, mor gibi soğuk renkler mekana sakinlik, huzur, rahatlatıcı etki sağlar. Sarı, turuncu ve kırmızı sıcak renkler insanı sohbete yönlendirir. Zorlu, sitresli bir yıl geçirdiyseniz kesinlikle soğuk tonlara yönelin. Hareketlilik istiyorsanız daha sıcak tonlar idealdir.

Mekanın metrekaresini hesaba katın.

Açık renkler odaları daha geniş gösterirken, koyu renkler daha dar gösterir. Aynı şekilde aydınlatmada çok önemli. Eviniz doğal ışık alıyorsa koyu tonlar tercih edilebilir. Aksine yapay şekilde aydınlatılıyor sa açık tonlar kaçınılmaz olacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar