2012 Yeni Sigorta Kanunu

Yazar: sanalzade Tarih: 8 Şubat 2012

2012 yılında çıkarılan yeni sigorta kanunu hakkında yazımızda kısa bilgilendirmelere yer vericez.

2012 sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası, kısaca 2012 yeni sigorta kanunu gereğince isteyen veya istemeyen herkes sigortalı sayılacağını bilmekteyiz.  Bu yeni sigorta kanunu hakkında önemli bir kaç detayı paylaşmak gerekirse:

Bu yeni kanun ile sigortalılık durumunuzu Ssk ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Bildirmediğiniz takdirde para cezası ödeme gibi durumlar ortaya çıkmakta.  Bu ve çeşitli konulara ilişkin ilgili hükümler ve maddeleri bilgi sahibi olmanız için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

Öncelikle 2012 Yeni Sigorta Kanununa İlişkin Kafanıza takılan ve  Genel Sağlık Sigortası Olmayanların ivedilikle izlemeleri gerekli bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Videoda kafanıza takılan yeni sigorta kanunu hakkında soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Bu yazıyı hazırlamadan önce internet üzerinde kısa bir araştırma yaptık ve yeni sigorta kanunu hakkında güzel soru ve cevapların bulundugu bir video ‘ya denk geldik buyrun izleyin.

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna göre (kısaca 2012 yeni sigorta kanunu), tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihi itibari ile yürürlüğe girmesinden sonra ülkede yaşayan tüm vatandaşlar, (bazı istisnalar dışında) genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bildirildi.

Bu kapsamda üniversite öğrencilerinin sağlık giderleri de öğrencilerin genel sağlık sigortası çeşitliliklerine göre SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanacağı duyurulmuş durumda.

2012 Yeni Sigorta Kanununa İlişkin Çeşitli Sorunların Cevapları:

Aile güvencesi yok ? Yada kendisi 25 yaşını doldurmadıysa.

Bu tarz bir durumda ikamet adreslerinin bulunduğu il veya ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekecek.

Gelir testi sonucunda aile bireyleri başına brüt asgari ücretin üçte birinden az (295 TL) gelir tespit edilen öğrencinin, sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek. Gelir testi yapılırken, haneye giren aylık gelir tespit edilerek, hanede yaşayan sayısına bölünecek. Bu durumda bir öğrencinin hanesinde kişi başına düşen gelir;

*Brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında ise o öğrenci aylık 35,4 TL sağlık primi ödeyecek.

*Kişi başına düşen gelir asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında ise aylık 106,4 TL ödeyecek.

*Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla ise aylık 213 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

Başvurmayana Borç Çıkacak.

Bu koşullarda olup da 31 Ocak’a kadar Sosyal Güvenlik merkezine başvurmayan öğrencilerin, aylık kişi başı gelirlerinin bin 773 lira olduğu varsayılarak, her ay 213 lira tutarında sağlık primi hanelerine borç olarak yazılacak.

Sigortalı Öğrencilerde Sorun Yok.

Üniversiteyi bitirip iş bulamayanlar.
Okula gitmeyen ancak üniversite sınavına hazırlananlar.
Sigortalı bir işte çalışırken, işten çıkarılan, işsizlik sigortasının süresi dolanlar.
Avukatlık stajı yapanlar.
18 yaşını doldurmuş ailesiyle oturan, öğrenci olmayan, bir işte çalışmayanlar.
Yurtdışına eğitime gidenler.
T.C vatandaşı olup yurtdışında sigortasız olarak çalışanlar

31 Ocak’a kadar başvurmayan her ay 213 TL ödeyecek.

Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler, genel sağlık sigortalılıklarını kendileri kazandıkları için herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. Onlar istedikleri şekilde sağlık kurumlarından hizmet almaya devam edebilirler.

Sigortasız Çalışanlar Dikkat.

Ancak bu kişiler, sigortasız olarak çalıştırılıyor iseler, işverenden sigorta yaptırması talebinde bulunmalılar. İşveren sigorta yaptırmıyorsa en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine veya Alo 170’i arayarak ”şikayette” bulunabilirler.

Bu kişiler 25 yaşını geçmişler ise ailelerinin sağlık güvencesinden yararlanamayacaklar. Ayrıca kendilerine aylık gelirlerinin bin 770 lira olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim borcu çıkarılacak.

25 yaşın altında olanlar ”öğrenci belgesi” ibraz etmek suretiyle anne, baba veya eşinin sağlık güvencesinden yararlanabilecekler.

25 Yaşın altında, çalışmayan öğrenci

Herhangi bir işte çalışmayan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler, anne, baba veya eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilecek. Bunun için öğrenci belgesini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim etmesi yeterli olacak.

Yeşil Kartlı Öğrenci

Yeşil kartlı öğrencilerin ise, kartlarına ait vize tarihlerinin dolmasının ardından 1 ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekiyor.

Test sonuçlarına göre yukarıda söz ettiğimiz kişi başı gelir rakamları doğrultusunda ya primlerini SGK üstlenecek ya da 35 lira ile 213 lira arasında değişen miktarda her ay sağlık primi ödeyecekler.

Vakıflar

Sosyal güvencesi olmayan kişiler ile öğrencilerin başvurmaları gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait iletişim bilgilerine ise www.sydgm.gov.tr/tr/vakif web sayfasından ulaşılabilir.

Yabancı Öğrenciler

Kendi imkanları ile (yani burssuz olarak) Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler, her dönem başında ders kaydı yaptırmalarını takiben SGK nezdinde borçlanmış sayılacak. Bu prim giderlerini ödemelerini takiben genel sağlık sigortalılığı hakkı başlayacak.

Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan ve kendi ülkelerinde sosyal güvenceleri olan yabancı öğrencilerin öncelikle SGK’ye başvurarak genel sağlık sigortalılıklarını aktif hale getirmeleri gerekiyor. Bunun için de bağlı bulundukları sigorta kurumu tarafından ”sağlık yardım hakkı belgesi (formüler)” nin bir örneğinin Türkiye’de ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine bir örneğinin de üniversiteye gönderilmesi gerekiyor.

Bu işlemler yapılmaz ise onlar da diğer yabancı öğrenciler gibi borçlandırılacaklar ve primlerini ödemelerini takiben sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Hangi Ülkeler ?

Türkiye’nin sosyal güvenlik anlaşması imzaladığı ülkeler ise şöyle:  Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Romanya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Lüksemburg, Arnavutluk.

Vatandaşlıktan Çıkanlar veya Çifte Vatandaş olanlar ?

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesine çıkma izni alarak vatandaşlıktan çıkanlar ile çifte vatandaşlığı bulunan öğrenciler ne yapacak?

Üniversitede ‘yabancı uyruklu öğrenci’ statüsünde öğrenim görmekle birlikte Türk vatandaşlığı haklarının devam ediyor olması nedeniyle ya ailelerinin sosyal güvencesinden yararlanacaklar. Bu mümkün olmuyor ise gelir testi yaptırarak kendileri için tespit edilen sağlık primini her ay düzenli olarak ödeyecekler.

Ayrıntılı bilgi ve geniş kapsamlı bilgiler sosyal güvenlik kurumu resmi websitesi olan www.ssk.gov.tr adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Etiketler
Yorumlar

1 Yorum Yapılmış!

asercan

Şub 09, 2012

sağlık sigortası birçok sigortasız çalışan işci için de faydalı oldu. umarım daha da gelişir ve iyi yerlere gelir.

Cevapla

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar