14 milyon yeni F klavye geliyor

Yazar: sanalzade Tarih: 1 Kasım 2011

Okullara dağıtılacak olan tablet bilgisayarlar da artık F klavye olacakmış…

Hükümet, 15 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak tablet bilgisayarları ‘Türkçe F klavyeli’ olarak ürettirme kararı aldı.  Bu karar gelecek neslin, şu an çoğunlukla kullanılmakta olan Q klavyeden uzaklaşması anlamına geliyor.

Bu arada AK Parti genel merkezinde de parti personeline F klavye yazım kursu açıldı. 60 saatlik kurs sonunda Q klavyeden F klavyeye geçen personele aylık 50 TL ek ödeme yapılıyor.

Bu haber ile ilgili detaylar ;

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, yeni anayasanın ”Türk dilinin şaheseri” olması gerektiğini söyledi.

Erdem, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Bilkent Üniversitesi Türkçe Topluluğu ile Genç Kalemler Derneğince, Büyük Türkçe Kurultayı kapsamında düzenlenen ”Türkçe’nin korunması ve geliştirilmesine yönelik yapılması gerekenler” konulu oturuma konuşmacı olarak katıldı.

İlk olarak söz alan Erdem, geçen dönem Türkçe’deki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması amacıyla kurulan ve kendisinin de başkanı olduğu Meclis Araştırma Komisyonunun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Bu komisyonun önemli çalışmalara imza attığını belirten Erdem, bunlardan en önemlilerinin başında ise cep telefonlarından Türkçe karakterlerle mesaj atılmasının sağlanmasının geldiğini söyledi.

”F klavyenin” önemine de değinen Erdem, bu yıl milletvekillerine dağıtılan tablet bilgisayarlarla okullara gönderilecek 14 milyon bilgisayarın da ”F klavye” olduğunu bildirdi.

Erdem, ”Q” yerine ”F” kullanılmasının hem hızlı yazım sağlayacağını hem de başta göz olmak üzere çoğu hastalığın önleneceğini kaydetti.

Türkçe’nin kullanım açısından dünyada 5. sırada olduğunu hatırlatan Erdem, ”İngilizce dünya dili diyenler var. İngilizce uluslararası bir iletişim dilidir sadece. Bundan önce de bu dil Fransızca’ydı. Belki yarın İngilizce’nin yerini başka bir dil alacak. Bu dil niye Türkçe olmasın. O yüzden Türkçe’nin önünü açacak çalışmaları yapmamız lazım. Dilimize sahip çıkarsak neden bir dünya dili olmasın” dedi.

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Erdem, anayasanın dilinin ise mutlaka Türkçe olması gerektiğinin altını çizdi.

En az hukukçular kadar edebiyatçıların da anayasa hazırlık çalışmalarında yer alması gerektiğine vurgu yapan Erdem, ”Yeni anayasa Türk dilinin şaheseri olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Erdem, yeni yasama yılında Türkçe’ye yönelik önemli çalışmalar yapılacağına inandığını da kaydetti.

-”56 kelime varken, trend kullanılıyor”-

Türkçe’nin güzelliğine değinen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de geçmiş yıllarda Arapça ve Farsça’nın etkisinde olan Türkçe’nin son 50 yılda ise İngilizce’nin etkisinde kaldığını savundu.

Kendisinin dil uzmanı olmadığını, ancak duyarlı bir vatandaş olarak konuştuğunu anlatan İnce, ”Ne yazık ki bizim ülkemizin insanları konuşurken araya yabancı kelimeler attığı zaman daha entelektüel oluyorlar” dedi.

Konuşmasında sık sık karşılıkları olmasına karşın kullanılan yabancı kelimelerden bahseden İnce, ”trend”in anlamını karşılayacak ”yönelme, yönelimin, tarz, doğrultu” gibi sözcüklerin de aralarında 56 kelime olmasına rağmen yabancı kökenli bu sözcüğün bu kadar kullanılmasının şaşkınlığını yaşadığını kaydetti.

İnce, devletin bazı kurumlarının da yabancı kelimeler kullandığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı, milletvekilleri, sanatçılar, üniversiteler gibi toplum önündeki kurum ve kişilere önemli görevler düştüğünü de söyledi.

İnce, ”Bu millet kendisine bırakılırsa, dildeki yabancılaşmayı çözer” diye konuştu.

-”Kurultayın Bilkent’te olması manidar”-

MHP Iğdır Milletvekili Oğan da böyle bir kurultayın, ”İngilizce eğitim verilen Bilkent’te yapılmasının çok manidar olduğunu” ifade etti.

”İngilizce’nin tahakkümü altında kalan bir devlet yönetimini yanlış bulduğunu” dile getiren Oğan, gençlerden Rusça, Çinçe gibi farklı dilleri de öğrenmelerini istedi.

Yabancı dilden önce Türkçe’nin iyi öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Oğan, ”Türkçe’nin üniversite son sınıfa kadar mecburi dil olarak okutulması gerek” diye konuştu.

MHP’nin Türkçe konusundaki hassasiyetlerinin tüm kesimler tarafından bilindiğini anlatan Oğan, bu tavırlarını yeni anayasa konusunda da sürdüreceklerini anlattı.

Türkçe’nin kurtuluşunun ”Türk dünyasıyla yakınlaşmaktan” geçtiğini ifade eden Oğan, Türk Cumhuriyetleri ile daha sıkı ilişkiler kurulması gerektiğini kaydetti.

Erdem, İnce ve Oğan konuşmalarının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in, bilgisayarlarda Türkçe’ye daha uygun olan F klavye kullanılmasını özendirme girişimleri, uygulamaya geçiyor. ‘FATİH Projesi’ kapsamında okullarda dağıtılacak olan bilgisayarlara “F klavye” şartı getirildi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Microsoft, Apple, Cisco ve Intel gibi dev yazılım şirketleriyle geçen hafta ABD’de yaptığı “tablet PC” görüşmeleriyle ilgili olarak Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi. Habertürk gazetesinin haberine göre, Ankara’da bir ilköğretim okulunda pilot olarak başlayacak olan uygulama, gelecek dönem, tüm okullarda yaygınlaştırılacak.

F’ e geçene  50 TL ek ödeme…

Aynı zamanda Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, “Bu işin peşini bırakmayacağım. Q klavye Türkçe’ye ters, Q klavye ile yazmak daha zor. F klavyede ise Türkçe’de çok kullanılan harfler hemen parmaklarımızın altında. F klavye ile yazı akıp gidiyor. İlk etapta, bilgisayarla henüz tanışan çocuklarımıza yoğunlaşacağız” dedi.

Bu arada AK Parti genel merkezinde de parti personeline F klavye yazım kursu açıldı. 60 saatlik kurs sonunda Q klavyeden F klavyeye geçen personele aylık 50 TL ek ödeme yapılıyor.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar