10 Adımda Saçlarınızı Güzelleştirin

Yazar: sanalzade Tarih: 20 Şubat 2014

Evde uygulayacağınız basit işlemlerle saçlarınızı daha canlı, parlak ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Güçlü ve güzel görünen saçlara kavuşmak için hem bakım öncesi, hemde sonrasından dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var. Birazdan aşağıda sıralayacağımız bakım ipuçlarını değerlendirmeye alırsanız eğer tıpkı ünlüler gibi göz kamaştıran saçlara kavuşabilirsiniz.

Şampuan ve bakım kremleri

Sürekli aynı şampuan ve kremleri kullanmayın. Banyonuzda, kalitesi bakımından güvenli farklı ürünlerede yer açın. Şöyle bir örnek verelim; Nasıl ki, devamlı olarak ilaç almanız o ilaca karşı töleransınızı düşürüyorsa aynı kural saç ürünleri için de geçerlidir. Saç tipinize uygun ürünleri satın alıp değiş tokuş şeklinde kullanmanız saç sağlığınızı arttıracaktır.

10 Adımda Saçlarınızı Güzelleştirin

Soğuk su saçlara iyi geliyor.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra soğuk suyla durulamaya çalışın. Biraz zor olabilir ama zamanla alışacaksınızdır. Soğuktan kasıt buz gibi değil tabi ki. Soğuğa yakın hafif ılık su. Unutmayın, soğuk su hem cilt hemde saç sağlığı için büyük önem arz ediyor. Yağlanmayı engelliyor ve saç derisini canlı tutuyor. Bunu başarırsanız eğer daha canlı ve parlak saçlara kavuşmada büyük adım atmış olursunuz.

Saç uclarınızı 6-7 haftada bir kestirin

Saç uçları zor beslenir, zamanla kırılır ve sağlıksız bir görüntü ortaya çıkar. Bu sebepten 6 yada 8 haftada bir saç uçlarınızdaki kırıkları aldırın.

Saçlarınızı kuruturken dikkatli olun.

Yüksek ısı ilk bakışta normalmiş gibi gözüksede zamanla saçların ciddi boyutlarda zarar görmesine sebep olur. Saç kurutma makinesini düşük ayarda tutmalı ve kurulama işlemini yaparsan saçınızdan uzak tutmalısınız. Aynı şekilde, evde kullandığınız düzleştirici gibi saç aletleride bir o kadar önem arz ediyor.

Koruyucu saç ürünleri

Sürekli işleme tabi tutulan saçlar zamanla yıpranır. Riskleri en aza indirmek için ısı koruyucu saç spreyi kullanabilirsiniz.

Saç bakım kürleri ve maskeler

İster hazır yada evde kendi başınıza yapabileceğiniz bakım kürleri ve maskelerle saçlarınıza canlılık kazandırabilirsiniz. Bunun için internette araştırmalar yapın. Organik ve doğal yöntemler her zaman sağlıklıdır. Örneğin, saçlarınızın aşırı yıprandı ve kuruduysa nemlendirme özelliğine sahip kürler işinizi görecektir. En önemlisi bu maskeleri periyodik olarak haftada bir uygulamaya çalışın.

Uyumadan önce saçlarınızı fırçalayın

Saç bakımında özen isteyen hatta en öncelikli bakımlardan biride fırçalamaya özen göstermektir. Yatmadan önce mutlaka saçlarınızı fırçalayın. Saç derisinde kan dolaşımı artar ve daha sağlıklı saçlara kavuşmuş olursunuz. Aynı zamanda düzgün fırçalama işlemleri saçların uzamasınada yardımcı olur.

Saç aksesuarları

Kelepçeli, iğneli ve benzeri sert banlar saçların kırılmasına sebep olur. Mümkün olduğunca saçlarınızı lastik tokalarla toplamaya özen gösterin.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Benzer Yazılar